Na třech nových linkách MHD v centru Českých Budějovic jezdí elektrobusy

Českobudějovický dopravní podnik koupil pro obsluhu nových linek 21, 22 a 23 v centru města celkem jedenáct elektrobusů. Ve voze může jet až 45 cestujících, z toho 21 sedících

Jsou relativně velké a nejsou slyšet – pro chodce mohou nové elektrobusy v centru Českých Budějovic představovat riziko. Jejich řidiči musejí být obezřetnější, než když řídí autobus s hlasitým motorem.

Nové linky českobudějovické městské hromadné dopravy zajíždějí i na frekventovaná místa, jako je náměstí Přemysla Otakara II. nebo parkoviště před nemocnicí.

Jedna z linek má číslo 23. „Je to jediná linka MHD v Českých Budějovicích, která je zdarma. Spojuje záchytné parkoviště v Jírovcově ulici s náměstím Přemysla Otakara II.,“ připomíná mluvčí dopravního podniku Viktor Lavička.

Novinkami jsou linka číslo 21, která obsluhuje trasu náměstí Přemysla Otakara II. – nádraží – Havlíčkova kolonie, a linka číslo 22, která také jede z náměstí k nádraží, ale pak pokračuje k nemocnici.

Vzniklo i několik úplně nových zastávek. Jedna je například za parkem u hlavní pošty a další u českobudějovické nemocnice. „Ta vznikla přímo před terminálem a vybudovala ji budějovická nemocnice. Myslím si, že bude asi nejvíce obsluhovaná, protože samozřejmě do nemocnice jezdí mnoho obyvatel města i lidí z okolí,“ dodává Viktor Lavička.

Konec autobusové linky v Krajinské byl dramatický. Cestu vozu zablokoval člověk

Václav Junek, právní zástupce Sdružení majitelů domů v Krajinské bránil průjezdu autobusů MHD vlastním tělem

Autobusy už do českobudějovické Krajinské ulice nesmí. Linka spojující odstavné parkoviště Jírovcova s centrem Českých Budějovic tak dopoledne dojezdila. Město za ní zatím náhradu nemá.

Na řízení jedenácti nových elektrobusů se řidiči dopravního podniku zaškolovali několik týdnů. Musí brát zřetel mimo jiné na to, že jízda elektrobusu je poměrně tichá.

„V místech, kde je větší pohyb osob, to může způsobovat problém. My jsme už i řešili s dopravním podnikem situaci před vstupem do nemocnice, kde šoféři opravdu budou muset jet velice opatrně, byť tam jsou přechody,“ upozorňuje náměstek primátora František Konečný. Rozjezd autobusu u zastávky navíc doprovázejí hlasité signály zavírajících se dveří.

Spolu se zavedením nových linek přečísloval dopravní podnik i dvě páteřní linky. Na Rudolfov tak znovu jezdí jednička a na sídliště na druhém břehu Vltavy čtyřka. Informace o změnách najdou lidé na webových stránkách podniku.

Spustit audio
autor: Martin Pokorný

Související