Na jihu Čech žije 320 válečných veteránů, vzniká pro ně nové centrum
Jedním z projektů, které obyvatelé Českých Budějovic podpořili při letošním hlasování o participativním rozpočtu, je nové centrum pro válečné veterány. Projekt získal 220 hlasů, je tak třetím nejúspěšnějším mezi přihlášenými.
Město České Budějovice vyčlení dva miliony korun na zvelebení části bývalých Žižkových kasáren. Právě tam vznikne nové centrum pro válečné veterány. To dosavadní sídlí v pronajatých prostorách krajského vojenského velitelství.
Centrum nabízí sociální pomoc, právní poradenství, pořádá aktivity pro rozsáhlou skupinu lidí, kterých přibývá, pomáhá aktivně trávit volný čas a třeba i přispět svou profesí k zlepšení k chodu komunitního centra, popřípadě se podílet na jeho provozu. Komunitní centrum bude také sloužit jako středisko výchovy, vzdělávání a osvětové činnosti nebo k přednáškám POKOS – Příprava občana k obraně státu.
Na jihu Čech žije 320 válečných veteránů, bývalých vojáků z povolání, a vojenských důchodců je tady zhruba 1500. Nejstaršímu novodobému žijícímu vojenskému veteránovi je 82 let, žijí tu ještě tři veteráni, kteří zažili druhou světovou válku.
Čtěte také
S čím se na Československou obec legionářskou obracejí? „S vyplňováním žádostí, stahováním z internetu, jelikož nejsou všichni zdatní v IT komunikaci. Československá obec legionářská má například zdravotní program, kdy proplácí zdravotní náhrady, zuby, protetické pomůcky a podobně. S tím vším jim pomáháme,“
Další veteránská generace už pochází z misí z 90. let, ať z Kuvajtu nebo bývalé Jugoslávie. Jedním z nich je sám předseda jihočeské Československé obce legionářské Bohumír Tomášek, dalším kapitán Petr Daňhel. Ten stále slouží, mimo jiné jako tiskový mluvčí krajského vojenského velitelství v Českých Budějovicích.
Válečným veteránem je Petr Daňhel už třicet let. Vznik nového centra vítá. „Považuji to za skvělou myšlenku a jsem rád, že Armáda České republiky začala dávat na novodobé válečné veterány důraz, nebo řekněme prioritu. A jsem rád, že krajské vojenské velitelství se toho může aktivně zúčastnit a snad i pomoci,“
Nové centrum pro válečné veterány v Českých Budějovicích by mělo vzniknout v následujícím roce.
Související
-
Jako zbraň jsme měli jen diplomatický pas, mírová mise v Jugoslávii byla nejnebezpečnější
Jedním z mužů, které ocenil českobudějovický primátor Medailí Za zásluhy, je podplukovník Milan Čajdík. Obdržel také vysoké vojenské vyznamenání – Záslužný kříž II. stupně.
-
Kdyby u nás nastala válka, může armáda povolat k odvodu všechny muže i ženy mladší šedesáti let
Dřív to šlo hlavou asi málokomu z nás. Za poslední tři měsíce si tu myšlenku ale už nejspíš připustili mnozí: mír v Evropě není věčný a už vůbec ne samozřejmý.
-
V aktivní záloze armády chce sloužit čím dál víc Jihočechů
Za poslední dva měsíce výrazně vzrostl zájem mužů o to stát se takzvanými aktivními záložáky. V Jihočeském kraji se na rekrutační středisko armády hlásí desítky zájemců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.