V aktivní záloze armády chce sloužit čím dál víc Jihočechů
Za poslední dva měsíce výrazně vzrostl zájem mužů o to stát se takzvanými aktivními záložáky. V Jihočeském kraji se na rekrutační středisko armády hlásí desítky zájemců.
„Nějak mě to tak napadlo. Na vojně jsem byl a to, co se teď děje, to jenom uspíšilo,” říká třiačtyřicetiletý Radim během předem sjednané schůzky na rekrutačním středisku Armády České republiky v Českých Budějovicích. Patří k desítkám jihočeských mužů, kteří se za poslední dva měsíce přihlásili k účasti na aktivní záloze.
Zájemce může kontaktovat rekrutační středisko přes online přihlašovací formulář na webu armády. Ta mu pak nabídne konkrétní termín schůzky.
V jižních Čechách je zájemců přibylo. „Například v únoru letošního roku bylo 29 registrací, kdy poslední týden v únoru bylo 24 registrací,“ uvádí nadrotmistr Karel Kvasnička z rekrutačního střediska v Českých Budějovicích.
Od 1. do 24. března pak podle Karla Kvasničky přišlo 69 registrací. Pro srovnání, za celý loňský rok evidovala Armáda České republiky 129 zájemců o účast v aktivní záloze.
A nejedná se jen o muže, kteří kdysi absolvovali základní vojenskou službu. Naopak, z velké části jsou to nováčci. Zájem zjevně souvisí s vývojem událostí na Ukrajině.
Aktivní záloha je součástí zálohy ozbrojených sil České republiky podle zákona č. 45/2016 Sb. o službě vojáků v záloze. Zájemce může při splnění požadovaných podmínek a v závislosti na potřebě ozbrojených sil nastoupit k jednotce aktivní zálohy podle vlastního výběru. Musí ovšem absolvovat kurz základní přípravy v délce čtyř týdnů.
Více si poslechněte v reportáži Zdeňka Zajíčka.
Související
-
Ukrajinci, kteří odjíždí do své země bojovat, mohou ve Lhenicích absolvovat speciální kurz
Jak použít škrtidlo k zastavení krvácení nebo bezpečně odtáhnout raněného. To i další dovednosti se můžou naučit Ukrajinci, kteří se chtějí vrátit do své země a bojovat.
-
Vojáci v Táboře si připomněli své kolegy, kteří zahynuli při bombovém útoku v Afghánistánu
Vojáci z táborského mechanizovaného praporu vzpomínají na tři bývalé kolegy, kteří zahynuli na misi v Afghánistánu. V srpnu 2018 se stali oběťmi teroristického útoku.
-
Zhruba 400 uprchlíků denně projde jihočeským centrem. Pomáhají jim tu i psychologové a duchovní
Psychologickou pomoc zajišťují v uprchlickém centru na českobudějovickém letišti hasiči. Vedle psychologů a členů týmů posttraumatické péče jsou tam také duchovní poradci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.