V aktivní záloze armády chce sloužit čím dál víc Jihočechů

5. duben 2022

Za poslední dva měsíce výrazně vzrostl zájem mužů o to stát se takzvanými aktivními záložáky. V Jihočeském kraji se na rekrutační středisko armády hlásí desítky zájemců.

„Nějak mě to tak napadlo. Na vojně jsem byl a to, co se teď děje, to jenom uspíšilo,” říká třiačtyřicetiletý Radim během předem sjednané schůzky na rekrutačním středisku Armády České republiky v Českých Budějovicích. Patří k desítkám jihočeských mužů, kteří se za poslední dva měsíce přihlásili k účasti na aktivní záloze.

Zájemce může kontaktovat rekrutační středisko přes online přihlašovací formulář na webu armády. Ta mu pak nabídne konkrétní termín schůzky.

V jižních Čechách je zájemců přibylo. „Například v únoru letošního roku bylo 29 registrací, kdy poslední týden v únoru bylo 24 registrací,“ uvádí nadrotmistr Karel Kvasnička z rekrutačního střediska v Českých Budějovicích.

Od 1. do 24. března pak podle Karla Kvasničky přišlo 69 registrací. Pro srovnání, za celý loňský rok evidovala Armáda České republiky 129 zájemců o účast v aktivní záloze. 

A nejedná se jen o muže, kteří kdysi absolvovali základní vojenskou službu. Naopak, z velké části jsou to nováčci. Zájem zjevně souvisí s vývojem událostí na Ukrajině. 

Aktivní záloha je součástí zálohy ozbrojených sil České republiky podle zákona č. 45/2016 Sb. o službě vojáků v záloze. Zájemce může při splnění požadovaných podmínek a v závislosti na potřebě ozbrojených sil nastoupit k jednotce aktivní zálohy podle vlastního výběru. Musí ovšem absolvovat kurz základní přípravy v délce čtyř týdnů.

Více si poslechněte v reportáži Zdeňka Zajíčka.

Spustit audio

Související