Jako zbraň jsme měli jen diplomatický pas, mírová mise v Jugoslávii byla nejnebezpečnější, vzpomíná podplukovník Milan Čajdík
Jedním z mužů, které před nedávnem ocenil českobudějovický primátor Jiří Svoboda Medailí Za zásluhy, je podplukovník Milan Čajdík. Obdržel také vysoké vojenské vyznamenání – Záslužný kříž II. stupně od ministra obrany.
Někdejší profesionální voják, dnes válečný veterán ve výslužbě armádu neopustil. Jako předseda Československé obce legionářské a krajský koordinátor péče se stará o ostatní válečné veterány. Ať jde o ty z druhé světové války, nebo ty, kteří absolvovali novodobé mise.
Sám Milan Čajdík jich na území bývalé Jugoslávie zažil pět. Jednalo se o působení v jednotkách UNPROFOR, SFOR i IFOR.
Paradoxně nejnebezpečnější byla jeho druhá mise – mírová. „Tato pozorovatelská mise se zásadně lišila. Mohl v ní působit jenom jeden Čech. Byly vytvořené skupiny asi osmi až deseti lidí z různých zemí a v jednotlivých lokacích dohlížely na dodržování příměří. To bylo zabezpečené úmluvami, ale realita porušování tohoto příměří byla na denním pořádku. Tam jsem prožíval období ostřelování Sarajeva – tři neděle jsme byli v podzemí našich umproforáckých zařízení,“ vzpomíná Milan Čajdík.
„Když jsme odcházeli na tuto misi, naší zbraní byl jen diplomatický pas. Ani dneska to není v monitorovacích misích jinak. Začínal jsem v tehdy nejsložitější oblasti, tou byla Bosna a Hercegovina, kde se znesvářené strany muslimská, chorvatská a srbská tvrdě potýkaly. Tam jsem prožil některé momenty, které byly na hraně,“ dodává.
Čtěte také
Na takové chvíle se podplukovníkovi ve výslužbě nevzpomíná úplně snadno, protože si uvědomuje, co se mohlo stát. „Když jste v rozbombardovaném, rozstříleném hotelu, kde chybějí okna, dveře, chodíte tam v přilbě, pohybujete se ve dvojicích, v trojicích i s tlumočnicí, a když vám začnou padat granáty tři sta, čtyři sta metrů od vás, to už zpozorníte,“ líčí.
„Tehdy jsem říkal veliteli bangladéšského kontingentu, který byl v našem týmu: Zafare, oni nás zaměřují! Byl jsem totiž vyškolen ze svého dřívějšího působení v dělostřeleckém pluku, dokázal jsem definovat, kdo vystřelí, z jaké strany a jakou zbraní. Zafar říkal: Ne, to je dobrý, to jim zabloudily nějaké střely. Ale když to bouchlo 150 metrů od nás, tak to jste neviděli, jak rychle dal povel k ústupu, k seběhnutí schodiště ze čtvrtého patra. Dole jsme měli zaparkované pancéřované auto, tak jsme do něj skočili a pryč. A jak jsme odjížděli, tak do druhého patra práskl granát...“
Kdo na takzvané modré barety tehdy střílel, se mohli vojáci jenom dohadovat. Jisté je, že je místní ozbrojenci chtěli vyhnat. Takových situací v jednotkách mírových sil zažil Milan Čajdík víc. Jak prozradil v rozhovoru, zřejmě má někde strážného anděla, protože už jako miminko unikl zásahu kulovým bleskem.
A věří Milan Čajdík v Boha? V pořekadlo „těžko na cvičišti – lehko na bojišti“? A co ho pojí už 55 let s jeho ženou? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Šéf jihočeských hasičů ve volném čase hraje divadlo. Je to mentální sprcha, říká
Stojí za vznikem krajského operačního střediska a zavedením linky 112. Velí u složitých zásahů, pomáhá při katastrofách, řeší i pandemii covidu-19. A odpočívá na jevišti.
-
Mnoho Čechů i Češek mělo velký problém s tím, že jako ženy jedeme do války, říkají reportérky
Do válečných oblastí se běžně vydávají Lenka Klicperová a Markéta Kutilová. Jako reportérky dokumentovaly konflikty v Afghánistánu a Somálsku, nejvíc času strávily v Sýrii.
-
Z hospody mezi špičkové vědce. Splnil jsem si dětský sen, říká oceněný biochemik Libor Grubhoffer
Je odborníkem v oblasti molekulární a buněčné biologie, genetiky a virologie. Několik let vedl Jihočeskou univerzitu, nyní je ředitelem Biologického centra Akademie věd.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.