Na investice nepotřebujete miliony, začněte klidně s pětistovkou. Čím dřív, tím líp, říká odborník
Jak se finančně zabezpečit na stáří? Jak nepřijít o své úspory? Co by měl udělat někdo, kdo chce začít investovat? A co je vlastně investice? Otázky rozebírá pořad Přímá řeč, jehož hostem je specialista na investice Lukáš Weigner, partner skupiny Aequitas.
Když lidé uvažují o investicích, obvykle si představují, že vezmou peníze, někam je vloží a nakonec získají více. Podle Lukáše Weignera je ale pojem mnohem širší. „Investicí může být nemovitost, o kterou se starám. Můžeme si říkat, že investicí jsou naše děti, ale investicí jsme i my sami, vklad do našeho vzdělání, do zdraví. Investory jsme všichni už teď, protože bez ohledu na to, jestli si odkládáme peníze, se můžeme vzdělávat a starat o své zdraví jako o svůj majetek,“ vysvětluje.
V době moderních technologií a umělé inteligence si každý může jednoduše najít a setřídit velké množství informací a dat, které se týkají investic, různých doporučení, směrů, trendů. Může si tak snáze vytvořit názor, případně si porozumět s finančním poradcem.
Čtěte také
Do čeho tedy investovat třeba i v menších částkách? Koupit cihlu investičního zlata? Vybrat si nějaký fond? „Nejprve je nutné nastavit si časový plán. Kam chcete směřovat, kolik chcete mít v určitém časovém horizontu naspořeno. Plán je důležitý, protože investice jsou dlouhodobou záležitostí,“ odpovídá Lukáš Weigner.
Pak doporučuje investici diverzifikovat, tedy rozložit finanční prostředky do různých oblastí, abychom snížili rizika. „Určitě není dobré všechny peníze vsadit na červenou třináctku a doufat, že to vyjde. Ono to vyjít může, ale také nemusí,“ komentuje odborník s tím, že existují čtyři základní možnosti pro investice – akcie, dluhopisy, nemovitosti a komodity.
„Radím nebát se toho a začít. Čím dřív, tím líp. Nebojte se toho, že informací je dneska hrozně moc, produkty jsou složité a nabídka široká. Zároveň je důležité nemít velká očekávání, nemyslet si, že musím začít s jedním milionem, pěti nebo deseti miliony. To je pro drtivou většinu lidí nedosažitelné. Začít se dá i s pětistovkou, tisícovkou a každý měsíc si tu částku odložit na stranu,“ uzavírá Lukáš Weigner.
Celý pořad Přímá řeč o investicích si poslechněte online.
Související
-
Chcete vědět, kolik peněz budete dostávat v penzi? Dobrým ukazatelem může být důchodová kalkulačka
Ať máte do důchodu daleko, nebo už stříháte metr, již dnes můžete zjistit, kolik peněz budete dostávat. S bankovní identitou nebo datovou schránkou získáte informací víc.
-
Vlastní zdroj energie má do budoucna obrovskou cenu, fotovoltaika se vždy vyplatí, říká poradce
Přichází změny v hospodaření s elektrickou energií. Začala výměna elektroměrů a bylo spuštěno datové centrum, které zavádí nové principy do distribuce a výroby elektřiny.
-
Šetřit začněte hned po první výplatě, rezervy jsou základ, radí ekonom. Někdy má ale smysl i dluh
I když je stále draho, už jsme se odrazili ode dna a pomaličku šplháme vzhůru. To je parafráze vyjádření makroekonomického analytika Michala Skořepy k současnému stavu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.