Na adventní trhy můžete vyrazit i za hranice, v Rakousku už začaly

V Rakousku začínají vánoční trhy až o dva týdny dříve než v Čechách. Po Vídni se připojil i hornorakouský Wels. Od roku 2007 je tady jeden z největších adventních trhů v regionu.

Během předvánočního období sem přijede mnoho Čechů. Wels leží jen asi 60 kilometrů od českých hranic a Češi postupně adventní trhy v Rakousku objevují. Také podle cestovních agentur každoročně přibývá návštěvníků z Česka.

Už od pátečního zahájení trhů je náměstí ve Welsu stále plné lidí. Stojí tu desítky dřevěných stánků, celý trh je laděný do stylu horské vísky, hrají koledy, vystupují umělci. Celé město se vánočně rozsvítilo, výzdobu tvoří půl milionu světel a 150 tisíc krystalů.

Zajímavostí je, že osm metrů vysokou světelnou sochu Ježíška vyrobila česká firma z Brna. Organizátoři si podle šéfa trhů české řemeslníky vybrali pro to, že viděli jejich poctivou ruční práci. Každým dnem také očekávají potvrzení, že socha je největší svého druhu na světě.

Trh ve Welsu patří podle statistik mezi tři největší v Rakousku. Za šest týdnů ho navštíví až 800 tisíc lidí a jako jeden z mála končí až na Štědrý den ve 14 hodin.

Po celých šest týdnů budou místní udržovat 40 metrů dlouhou sněhovou klouzačku. Do Vánoc na náměstí vystoupí 500 hudebních a tanečních souborů a pro děti je v městské bráně otevřená Ježíškova pošta. Děti mohou napsat své přání a do Vánoc dostanou odpověď. Jen za minulý rok welský Ježíšek odepsal šesti tisícům dětí.