Múzy přináší do Třeboně umění. Hlavní motiv na historické divadelní oponě vypadá díky restaurátorovi jako nový
Jednu z nejstarších dosud používaných opon má Divadlo J. K. Tyla v Třeboni. Diváci ji teď spatří v restaurované podobě.
Oponu právovárečného divadla v Třeboni namaloval v roce 1871 písecký malíř František Skála. Jedná se o jednu z nejstarších dochovaných opon a patrně nejstarší funkční a nejdéle používanou oponu v Čechách a na Moravě. Jsou na ní vyobrazeny múzy vznášející se nad Prahou.
V roce 2020 začal restaurátor Jiří Látal, akademický malíř z Litomyšle, třeboňskou oponu obnovovat. Sejmul ji, opravil rubovou stranu, zacelil trhliny a opravil ostatní mechanické vady na oponě a navíjecím válci.
V letošním roce práce pokračovaly na lícové malované straně opony. Malba byla povrchově znečištěná a také popraskaná, navíc se na ní podepsaly přemalby a nevhodné zásahy při opravách v minulosti.
Restaurátor Jiří Látal tedy oponu znovu sejmul z navíjecího válce na jevišti Divadla J. K. Tyla a položil ji na podlahu v loutkovém divadle, kde pracoval. Plochu opony vyrovnal žehlením, zbavil ji prachu a tmelil trhliny zacelené v první etapě. Následovaly retuše malby na poškozených místech a výměna dřevěné dojezdové lišty.
Letošní i loňská obnova opony je podle radnice částečně hrazena z dotačního programu Jihočeského kraje. V roce 2020 získala Třeboň na obnovu 100 tisíc korun a o rok později 150 tisíc korun, k nimž pak město přidalo ze svého rozpočtu 181 a 180 tisíc.
Související
-
Restaurátoři obnovují sochu Jana Žižky v Táboře. Začali rukou, ve které válečník drží palcát
Pomník se sochou Jana Žižky z Trocnova na náměstí v Táboře se zahalil do lešení. Dílo z roku 1884 projde obnovou. Město za restaurátorské práce zaplatí téměř čtvrt milionu.
-
Restaurátoři v Jindřichově Hradci opravují tři vlámské tapiserie z poloviny 17. století
Zámek ve Vimperku chce Národní památkový ústav během několika příštích let proměnit v hlavní turistický cíl regionu. Součástí výzdoby budou tři tapiserie ze 17. století.
-
Vimperská madona odložila pozlacené šaty. Památkáři skenovali její původní siluetu
Památkáři ve Vimperku výjimečně vyjmuli sochu madony z 15. století z niky nad oltářem v místním kostele. Zaměřovali skenerem její siluetu, aby mohli vytvořit přesnou kopii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.