Vimperská madona odložila pozlacené šaty. Památkáři skenovali její původní siluetu
Památkáři ve Vimperku na Prachaticku ve čtvrtek výjimečně vyjmuli sochu madony z 15. století z niky nad oltářem v místním kostele. Zaměřovali 3D skenerem její siluetu, aby mohli vytvořit přesnou kopii.
Nejprve restaurátoři ze sochy opatrně sundali kovové šaty, které jsou nepůvodní a madona je získala až v 19. století.
„Používám 3D skener, který vypadá trochu jako mixér. Díky němu pořídím snímky ze všech stran,“ popsal Jiří Pec. Následně vznikne 3D model, podle kterého restaurátor vytesá kopii madony pro muzeum ve vimperském zámku.
V kostele Nanebevzetí Panny Marie byl také kurátor sbírek českobudějovického biskupství Jiří Vácha. „Vimperská madona je jedna z nejvzácnějších ve středoevropském regionu. My dozorujeme celou akci, kolega pomáhal s odstrojováním kyrysu, to znamená těch oblečků, v kterých je uložena, a bude pomáhat i s oblékáním a vkládáním do niky,“ vysvětlil.
Na kopii madony z Vimperka bude pracovat restaurátor Lukáš Černý, hotový bude nejdříve za šest měsíců. „Kopie by měla být ve stálé expozici na vimperském zámku. Je to samozřejmě práce, která se dělá asi jednu za život, takže se na to moc těším, i když je to celkem časově náročné,“ řekl.
Čtěte také
Podívat se na sochu bez kovových šatů na čtyři metry vysoké lešení přišla i starostka Jaroslava Martanová. „Socha je nádherná, ten bezprostřední kontakt je úžasný, dýchá na vás historie. To, že na zámku bude vystavena její kopie, je úžasný počin, tam mnozí lidé zblízka uvidí, jakou máme vzácnost ve vimperském kostele,“ dodala.
Původní socha z 15. století je z opuky. „Opuka je neskutečně jemná, když se poškodí, tak se rozpadá na jemný písek. Umělci, kteří pracovali s tímto kamenem, moc dobře věděli, že je tak tvárný, že se dá škrábat i hřebenem,“ připomněl Jiří Vácha.
Z jakého materiálu bude kopie, Lukáš Černý ještě přesně neví. Přizpůsobit se původnímu kameni by ale chtěl, co nejvíc to bude možné.
Související
-
Zámek ve Vimperku léta chátral, teď se má stát lákadlem pro návštěvníky
Velká rekonstrukce začala na zámku ve Vimperku na Prachaticku. Dělníci a restaurátoři obnoví jednotlivé místnosti, historici pak připraví prohlídkové trasy pro návštěvníky.
-
Těsně před úplným zničením zachránili restaurátoři Pietu z Bílska na Strakonicku
Několik let opravovali restaurátoři Národní galerie v Praze mimořádnou památku. Dřevěnou Pietu z Bílska na Strakonicku teď můžete vidět v Klášteře sv. Anežky České.
-
Ostatky vyjmuté ze zazděné niky kláštera v Českých Budějovicích prvnímu převorovi nepatří
Archeologové budou dál pátrat po ostatcích prvního českobudějovického převora Jindřicha Libraria. Kosti, které našli v zazděné nice v klášteře, totiž patřily někomu jinému.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Údery západních raket na Rusko? Bidenovo rozhodnutí situaci Ukrajiny dramaticky nezmění
-
Umožněme lidem ze záplavových oblastí získat jiný pozemek, povodně budou stále horší, varuje expert
-
Moskva verbuje do války húsíjské povstalce. Láká je na ruské občanství a dobře placenou práci
-
Laureát České hlavy: Nevím, jestli budou počítače tisíckrát rychlejší, ale fyzikální bariéry jsme odstranili