Restaurátoři obnovují sochu Jana Žižky v Táboře. Začali rukou, ve které husitský válečník drží palcát

Pomník se sochou Jana Žižky z Trocnova na hlavním náměstí v Táboře se zahalil do lešení. Dílo z roku 1884 projde obnovou, která potrvá do začátku letních prázdnin. Město za restaurátorské práce zaplatí téměř čtvrt milionu korun.
Odborníci jako první ošetřují Žižkovu pravou ruku, která třímá palcát. „Teď se soustřeďujeme na to, že tahle ruka má prasklinu. Snažíme se ji zespodu uzavřít a shora to chceme zalít lepidlem, aby to drželo. Vevnitř je čep, který reziví, a potřebujeme ho obalit tím lepidlem,“ popisuje sochař a restaurátor Ivan Tlášek.
Při práci může společně s kolegou Richardem Rudovským spatřit i věci, které ostatním zůstávají skryté. Dostanou se třeba až k Žižkovu obličeji. „Podívejte se pod tu pásku. Vidíte, že to oko je doopravdy slepé, že sochu udělali anatomicky správně, není tam jen ta páska,“ upozorňuje Richard Rudovský.
Restaurátoři musí začistit i necitlivé opravy z minulosti. „Staré hrubé vysprávky se musí korigovat diamantovými brousky, přírodním brusivem, postupně doplňovat tmelem na bázi přírodních plniv a barviv a barevně sjednotit do původního tónu kamene, hořického pískovce,“ vysvětluje Richard Rudovský.
Čtěte také
Na náměstí v Táboře původně stávala jiná Žižkova socha, kterou roku 1877 vytvořil tehdy začínající sochař Josef Václav Myslbek. Slévárna z pražských Vršovic ale k jejímu odlití použila namísto čistého bronzu nekvalitní náhražkovou slitinu a socha dlouho nevydržela.
„Skutečně zhruba do roka se začala celkově hroutit a byla odstraněna. Bylo doporučeno vytvořit sochu novou z nějakého trvanlivějšího materiálu a byl zvolen hořický pískovec,“ potvrzuje historik Husitského muzea v Táboře Zdeněk Vybíral.
Nová socha z dílny sochaře Josefa Strachovského byla odhalena v roce 1884. Práce na její obnově mají skončit na začátku letních prázdnin.
Související
-
Sochu Samsona na budějovické kašně zná každý. Málokdo už ale ví, že ji vytvořil Ivan Tlášek
Českobudějovický sochař a restaurátor Ivan Tlášek stále vymýšlí novinky. Na jeho práce denně kouká nespočet místních i turistů, ale samotného umělce málokdo pozná.
-
Hlavní schodiště hradu Rožmberk ozdobí ornamenty, restaurátoři mu vrací podobu z 19. století
Vrátit některým interiérům původní vzhled z poloviny 19. století chce správa hradu Rožmberk na Českokrumlovsku. Jako první na řadu přišlo mohutné schodiště.
-
Restaurátoři malují pokoje jindřichohradeckého zámku. Používají svázaný mop i mořskou houbu
Hlavní prohlídkovou trasu jindřichohradeckého zámku uvidí návštěvníci v letošní turistické sezoně v nové podobě. Restaurátoři se naplno věnují pokojům v Adamově stavení.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajincům pomáhají buginy vytvořené z ojetých aut. Peníze na ně poslali lidé v Česku
-
Trump roztáčí další kolo celní války. Hrozí 50 procenty, pokud Čína nezruší odvetná opatření
-
Hokejisté Pardubic ve třetím semifinále vynulovali Hradec Králové, o výhře 4:0 rozhodli již v první třetině
-
ONLINE: ‚Chtějí nás vyhnat, ale zůstáváme,‘ říká Zelenskyj. Poprvé potvrdil boje v Belgrodské oblasti