Miki Ryvola učil hrát v Bechyni na kytaru Karla Kryla

23. leden 2015

Miki Ryvola patří beze sporu mezi nejzasloužilejší žijící osobnosti české trampské hudby. Je autorem plejády trampských a folkových evergreenů.

Hity Bedna vod whisky, Bál v lapáku, Nejšťastnější z chlapů, Jarní kurýr a mnoho dalších zná téměř každý, kdo někdy seděl u táborového ohně. Spolu s bratrem Wabim založil legendární skupinu Hoboes.

Studentské mládí strávil v Bechyni, kde učil hrát na kytaru Karla Kryla. V Českém rozhlase České Budějovice natáčel dnes již historickou verzi Bedny od whisky. „Když jsem ji přinesl do kapely, tak se Wabimu vůbec nelíbila. Nakonec jsme to jako zákusek natočili. Režisér Vaverka udělal na závěr ten známý stoptime. A stojí tak za starou trampskou hrou, podle jejíchž pravidel ten, kdo zpívá dál po konci Bedny od whisky, zaplatí celé hospodě pivo.“

Mikiho současný vztah k jihu Čech určuje také dcera Lenka, která pracuje v Českých Budějovicích jako knihovnice, ale i těsná spolupráce s populární skupinou Nezmaři.

Vzpomínky Mikiho Ryvoly si poslechněte v cyklu Jihočeši v sobotu 24. ledna po 18. hodině.

Čtěte také

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová