Městys Strážný na Šumavě měl původně německé jméno. České dostal po druhé světové válce

Ač se to nemusí na první pohled zdát, jména šumavského městyse Strážný a nad ním stojící hradní zříceniny Kunžvart spolu velmi úzce souvisejí.

Hrad byl založen ve 14. století a v nejstarších dobách bychom jej v listinách nalezli pod označením Kungestein, v překladu královský kámen. Jeho hlavní funkcí byla kontrola provozu na dálkové stezce, která tam přecházela zemskou hranici.

Snad právě proto se pro něho od 16. století ujalo spíše pojmenování Kuschwart, odvozené od spojení Königswarte – královská stráž. Po požáru v roce 1578 zůstal opuštěný a změnil se ve zříceninu.

Vesnice pod sídlem vznikla až o nějakých sto let později a převzala po něm německé jméno. Počátkem 20. století se v česky psaných textech používalo počeštěného tvaru Kužvarda, a to ještě po druhé světové válce a vystěhování původního německého obyvatelstva.

Snahy o vypořádání se s německou minulostí oblasti však byly tak silné, že v roce 1950 došlo k přejmenování obce na Strážný. Opuštěná zřícenina uprostřed šumavských lesů tehdy nikoho nezajímala, takže si mohla ponechat své původní označení.  

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.