Martina Adlerová: Životní lekce

21. duben 2021

Můj kamarád, vášnivý cyklista, mi jednou vyprávěl, že za velmi ponižující považuje okamžik před závěrečným stoupáním.

Je to prý od doby, kdy se jednou vydal na krátký švih a v poslední serpentině ho předjela důchodkyně na skládacím kole.

Prý si tenkrát užíval pocit síly a dupal do nášlapů, než za sebou uslyšel vrzání zarezlých pedálových klik. Dorazil ho pohled na dva pecny chleba připevněné gumicukem k zadnímu nosiči.

Kamarád ještě chvíli šlapal a když mu baba i se zástěrou zmizela z očí, švihnul svým vrchařským speciálem za 65 tisíc do pangejtu. A ani se nemohl poddat zoufalství, protože musel před řidiči okolo projíždějících aut fingovat technickou závadu.

Pro mužské ego rána pod pás.

To já zase trpím tak nějak po žensku.

Předjíždějící kolaři mi kupodivu nikterak nevadí.

Ale dostává mě, když se usiluji něco uvařit a všichni chválí, jak je to dobré, přitom z hrnce neubývá, a dcery pak přistihnu u ledničky, jak si mažou tlusté krajíce chleba taveným sýrem.

Nebo když strávím celé dopoledne zkrášlováním svého zevnějšku a první známá, kterou na korze potkám, se zeptá, co se mi proboha stalo.

Takže je to jasné: čím víc o něco usilujeme, tím míň se nám ten výsledek potom zamlouvá.

Nebylo by tedy lepší se na všechny usilovné snahy vykašlat?

Kolo pověsit na hřebík, kastroly uklidit do sklepa a předražené šminky rozdat pubertálním dcerám.

Pak si uvařit kafe, hodit si nohy nahoru a nastavit tvář odpolednímu slunci… a úspěch je vždycky zaručen.

autor: Martina Adlerová | zdroj:
Spustit audio

Související

  • Martina Adlerová: Zmatení pojmů

    Odjakživa jsem si pletla pojem s průjmem, jak mi doma často zdůrazňovali. „Holinky nebo hodinky, obojí se natahuje,“ dobírali si mě, kdykoliv jsem něco popletla.

  • Martina Adlerová: Televize

    Jsem asi trochu divná, ale nesnáším televizi. Tento fenomén mě naprosto minul. I v době, kdy moji vrstevníci sjížděli seriály, já jsem zarputile trvala na svých knihách.

  • Martina Adlerová: Čekání

    Čekání může být příjemné i nesnesitelné. Dříve se čekalo na dopisy. Nejdřív jste ho museli odeslat, pak počkat, až dorazí k adresátovi, až si ho dotyčná osoba přečte,...

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.