Manželé Měkotovi žijí na místě zaniklé vesnice v domě z přírodních materiálů, v omítce mají kravince

5. březen 2022

„Já kravinci říkám s nadsázkou kosmický materiál,“ směje se Martin Měkota. Vyučený elektrikář a stavebník spolu s manželkou, architektkou Ditou, postavil podle vlastního návrhu dům na místě zaniklé vesnice Hodonice u Malont.

A právě kravince přimíchali do omítky, kterou je dům nahozen. „Díky kravincům se hliněná omítka nevymývá. Funguje to na základě enzymů, které má kráva v zažívacím traktu,“ vysvětluje Dita Měkotová.

„Kravince jsou zčásti voděodolné a zároveň jsou polopropustné, takže zeď dýchá. Ale můžou se místo nich použít i zkvašené otruby,“ dodává její manžel.

Celý dům Měkotových je převážně z přírodních materiálů, má dřevěnou konstrukci a výplň ze slámy. Rodina využívá vlastní zdroje energie a vody i vlastní čistění odpadních vod.

Hodonice u Malont byly vždy malou vesničkou. V dobách největší slávy v nich žilo necelých 200 obyvatel. Zapadlá osada v podhůří Novohradských hor se ovšem ve 20. století postupně vylidňovala, až přišel poválečný odsun Němců a vývoj se zastavil úplně. Vesnice ještě byla částečně dosídlena, jenže během normalizace pak zanikla definitivně.

Místa s rozvalinami někdejších usedlostí teď ale znovu ožívají. Vedle manželů Měkotových a jejich dětí, žije v Hodonicích i další sousedka s dcerou. „Mně se životem tady splnil klukovský sen,“ říká Martin Měkota.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...