Mám splachovací paměť, říkal herec Josef Langmiler

6. březen 2022

Ve Vltavínu budeme pokračovat ve volném cyklu o umělcích narozených na jihu Čech, o nichž se to buď příliš neví, nebo je máme spojené spíše s Prahou či světem. Jedním z nich byl herec Josef Langmiler. Narodil se 12. dubna 1923 v Želči u Tábora a zemřel 8. srpna 2006 v Praze.

V archivní rozhlasové nahrávce mluví o tom, že se rád věnuje filmu i dabingu, ale něco víc do sebe má podle něj divadlo. „Když hrajete divadlo, tak je to na vás. Prostě přijdete na jeviště a nedá se to nijak střihnout. Scéna se musí odehrát. Herec musí přesvědčit diváka, který s ním hraje také. Jak říká Horníček, divadlo je věc, kdy se dva dohodnou, herec a divák. Když se nedohodnou, je to špatné,“ říká.

Zároveň si pochvaluje, že divadelní role se naštěstí učil vždy snadno. „Také jsem ale strašně snadno zapomněl. Když jsem to nepotřeboval, tak jsem si nepamatoval nic. Tomu se říká splachovací paměť,“ dodává.

Záznam rozhovoru s Josefem Langmilerem, který vznikl v roce 1996, si poslechněte v magazínu Vltavín. Dále pořad nabízí vzpomínky bývalého redaktora a moderátora českobudějovického rozhlasu Pavla Kroneisla a reportáž o jihočeském zlatém rounu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.