Madetě stále chybí mléko. Některým dodavatelům chce nabídnout své akcie

5. srpen 2019 15:07

Největší česká mlékárna Madeta si zajistila 110 tisíc litrů mléka poté, co od července přišla o 200 tisíc litrů mléka denně z Mlékařského a hospodářského družstva JIH, které začalo víc dodávat do Německa.

Některým dodavatelům nabídne Madeta své akcie, aby si s nimi zajistila stabilní obchodní vztah. „Kvůli úbytku mléka od družstva JIH rostou mlékárně náklady na svoz, energie a vodu,“ informoval generální ředitel Madety Milan Teplý.

Madeta má nově smlouvu s firmou Interlacto na rok a denní dodávky 50 tisíc litrů mléka denně. Další část vykrývá mlékem z volného trhu. „Musíme přehodit investiční záměry a vstoupit do družstev, abychom si zajistili surovinu. Je to jediný možný postup,“ řekl Milan Teplý.

Část mléka chtěla Madeta z Moravy, dodávky tam zatím podle Milana Teplého blokují platné smlouvy družstev s jinými odběrateli. Některé objednávky nezvládá Madeta vykrývat. Roste jí zájem o krémy Lipánek a tvarohy, teď jich firma vyrobí 70 až 75 tun týdně.

Madeta nyní vyrábí méně trvanlivého mléka, kterého loni v litrových krabicích vyrobila 97,5 milionu litrů. Před poklesem dodávek zpracovala Madeta denně 950 tisíc litrů mléka.

Čtěte také

Družstvo JIH kontroluje 16 procent českého trhu s mlékem, denně zobchoduje 1,32 milionu litrů. Od července víc dodává mlékárně Goldsteig v německém Chamu, podle předsedy představenstva JIH Karla Bednáře kvůli vyšší výkupní ceně.

Do Chamu dodává asi 650 tisíc litrů denně. S Madetou ještě JIH nepodepsal novou smlouvu, ale podle Milana Teplého je připravená. Nově by měl JIH Madetě dodávat 450 tisíc litrů mléka denně. JIH má asi 190 členů – prvovýrobců.

Madeta měla loni konsolidované tržby 5,56 miliardy korun a konsolidovaný zisk po zdanění 179,8 milionu korun. Exportuje kolem pětiny produkce, hlavně bílé přírodní sýry a sýry eidamského typu.

Má čtyři výrobní závody – v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Po snížení dodávek z družstva JIH má Madeta 180 dodavatelů.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související