Produkce mléka je pro farmáře už několik let ztrátovým podnikem

3. únor 2018

Výkupní ceny mléka už několik let kolísají. Farmáři stále hledají cesty, jak chov dojného skotu zachovat. Někdy se jim to daří jen na úkor jiných komodit.

Na rodinné farmě ve Skalici na Táborsku chová 70 dojnic Jaroslav Pokuta. „Otec začal chovat krávy v roce 1992, kdy převzal farmu po státním podniku,“ vzpomíná.

On sám navázal na práci svého otce před devíti lety, i když není profesí zemědělec, ale středoškolský učitel. „Otec farmu budoval přes dvacet let, byla na nějaké úrovni, takže jsem nechtěl, aby se prodávala, nebo likvidovala,“ vysvětluje.

Některé roky byly pro producenty mléka hodně hubené. Jaroslav Pokuta dokonce uvažoval o zrušení chovu dojnic. „Hlavně to bylo v roce 2016, kdy se cena mléka pohybovala kolem pěti korun. Zjistil jsem, že když člověk dělá jednu věc, jejíž ceny jdou dolů, tak podnik nemůže fungovat. Já dávám ještě párkrát za rok býky na jatka, takže jsem byl schopen platit mzdy, osiva a podobně,“ vzpomíná.

Mlékárenský podnik, který od něj více než dvacet letech odkupoval mléko, přerušil před dvěma lety spolupráci. Tehdy se farmáři Jaroslavu Pokutovi potvrdilo pořekadlo, že všechno zlé je pro něco dobré. „Začal jsem jednat s ostatními odběrateli, přešel jsem a jsem na tom cenově o něco lépe,“ říká.

Výkupní ceny mléka se v Česku sice loni zvýšily, ale podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy pořád zaostávají za průměrnou cenou vyplácenou v Evropské unii.

Farmář Jaroslav Pokuta by uvítal větší podporu od státu. „Myslím, že když člověk chce investovat do toho, aby něco vyráběl, aby vytvářel nějaké hodnoty, tak stát by měl zaručit alespoň po dobu úvěru nějakou cenu toho mléka,“ dodává.

Spustit audio