Lyžování bude dražší. Vyšší náklady na energie i inflace se promítnou do cen skipasů
Sněžná děla rozmístěná podél sjezdovek, lanovky a vleky po revizi připravené na první jízdu. V šumavských skiareálech vyhlížejí letošní zimní sezónu. Po té loňské, která pro mnohé provozovatele znamenala velký ekonomický propad, se znovu nadechují. Na převratné novinky ale v rozpočtech moc peněz nezbylo.
Skutečně jen pár dní si lidé mohli loni zalyžovat, a tak skiareály nepřicházejí letos vesměs s žádnými velkými novinkami. „Loňská sezóna v podstatě nebyla, lyžovali jsme devět dní, tak oprašujeme novinky, jako je sjezdová trať Lipenská. Pro všechny bude velkou novinkou naše nová restaurace, hotel a cukrárna, takže určitě je na co se těšit,“ láká lyžaře do skiareálu Lipno mluvčí Olga Kneiflová.
Nová sjezdovka vznikla v nejvýchodnější části areálu. „Umožňuje druhý nástup do našeho systému. I její název odpovídá tomu, kde je, vlastně vede přímo z obce, z druhého parkoviště,“ popisuje generální ředitel skiareálu Matěj Kratochvíl.
Za skipasy si ale letos lyžaři připlatí, a to nejen na Lipně. „Je to dáno nárůstem na nákladových vstupech. Především cena energií, ale samozřejmě i inflace to ovlivňuje a musíme se připravit na řádově desítky procent zdražení,“ potvrzuje Matěj Kratochvíl.
Jednodenní skipas pro dospělého v hlavní sezóně přijde v lipenském skiareálu na 750 korun, oproti loňským 560 korunám. Taky na šumavském Zadově vzroste cena na 680 korun.
Čtěte také
Jen nepatrně podraží jízdné v rakouském příhraničním středisku Hochficht. „Přestože ceny energií i personální náklady skokově narůstají, ceny se zvýšily zhruba o dvě procenta. Jednodenní skipas pro dospělého podražil o jedno euro, tedy z 42 na 43 euro,“ říká mluvčí Martin Řezáč.
Všechna střediska jsou připravena dodržet veškerá bezpečnostní opatření a doporučují nákup skipasů on-line. „Je to bezpečné, nesrocujete se u pokladen, šetří to váš čas, nestojíte ve frontě, a je to strašně pohodlné. Skipas si vyberete v e-shopu, zaplatíte kartou a přijde vám na email potvrzovací QR kód, který pak u automatu jenom naskenujete, vypadne vám skipas a jdete lyžovat,“ připomíná Martin Řezáč.
Pro provozovatele lyžařských středisek je ale klíčové, aby letošní sezóna vůbec byla. „Doufáme, že bude normální, nebo v nějakém režimu, který pro nás nebude, když to řeknu úplně otevřeně, smrtelný. Mít druhou sezónu po sobě omezený provoz, nebo zavřený areál, tak spousta provozovatelů skončí,“ myslí si ředitel skiareálu Zadov Luděk Sáska.
Pokud bude počasí přát, lanovky a vleky se rozjedou v první polovině prosince.
Související
-
Dobrovolníci z lyžařských oddílů připravují běžkařské trasy na Šumavě na hlavní sezonu
Běžkařské trasy v okolí Lipna připravují dobrovolníci. Vyřezávají náletové dřeviny, vysekávají cesty a mulčují louky. Jedna z bílých stop je například v okolí Frymburku.
-
Dlouhé fronty v divadlech a sálech jsou minulostí. Lidé kvůli koronaviru přestali chodit za kulturou
Návštěvnost divadelních představení a koncertů klesá. Lidé mají znovu obavy z šíření covidu a mnohé odrazuje představa, že tráví čas v uzavřeném prostoru v respirátoru.
-
Některé restaurace po lockdownu zdraží. Může za to koronavirus i nárůst cen surovin
Měsíce čekání skončily, Češi si opět můžou sníst oběd nebo večeři přímo ve vnitřních prostorách restaurací. U stolu podle vládních opatření smí sedět nejvýše čtyři lidé.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpův mírový plán pro Ukrajinu je nejasný. ‚Připravujeme se na nejhorší scénář,‘ zní z Kyjeva
-
Nebyly ženské uniformy. Na vojně jsem v sobě ale našla sílu, vypráví studentka o službě v Estonsku
-
Děti se ztracenou minulostí. Příběh Milušky Ottové, Petra Webera, Marie Andělové
-
Šéf zelených europoslanců: Von der Leyenová nám bude naslouchat. Věřím, že automobilkám neustoupí