Nové Dvory u Opařan proměnily místní ženy v andělskou vesničku. Je tu víc andělů než stálých obyvatel
Osmdesát andělů mnoha velikostí zdobí Nové Dvory u Opařan na Táborsku. Svoje bydliště přeměnilo v andělskou vesničku šest místních žen. Originální anděly vyrábějí z různých materiálů už devět let. Netradiční výzdoba obce každým rokem přiláká stovky návštěvníků.
„Udělaly jsme z drátů kužel, dozdobily zlatou organzou, vytvořily jsme z polystyrenu hlavu, a to byl náš první anděl. Pak jsme ho dozdobily záclonami,“ vzpomíná na výrobu prvního anděla v andělské vesnici jeho autorka Blanka Kofroňová.
Myšlenka se zrodila před devíti lety. „Přišly s tím naše děti, které řekly, že se nebudeme opičit s čarodějnicemi a navrhly anděly. A protože my anděly obstaráváme a svoláváme se, tak jsme si daly pracovní název andělnice,“ usmívá se Marcela Máchalová.
Ať se člověk v Nových Dvorech otočí jakýmkoli směrem, vždycky uvidí nějakého anděla. „Jsou po celé vsi. Každé zastavení u anděla je originální a některá jsou tematicky zaměřená, například hudební, andělé s květinami nebo tu máme andělskou školičku,“ líčí Marcela Máchalová. Celkem lidé v obci najdou osmdesát andělů, což je víc než stálých obyvatel.
Čtěte také
Andělnice se vyřádily i při výrobě. Použily různé materiály, například pytel na brambory. „Potom rouno, ze kterého se udělaly ruce, silonové punčochy na křídla a různé záclony. A když máme možnost použít šaty, využijeme ji,“ dodává Marcela Máchalová.
Z dalšího neobvyklého materiálu vyráběla anděla Marcela Barešová. „Anděl u kříže je z betonu, doplněný křídly a šátkem. Má to výhodu, že hodně vydrží. Támhle je zase anděl, na kterého jsem získala šaty od jedné babičky. Měla svatební šaty, bylo jí líto je vyhodit, tak je nabídla pro andělnice,“ ukazuje.
Prohlídku andělské vesničky mohou lidé zakončit u anděla se zvonečkem. „Každý má nějaké vánoční přání a tady je to magické. Když zazvoníte a něco si přejete, přáníčko odletí do nebe a určitě se splní,“ říká Marcela Barešová.
Novinkou letošního roku v andělské vesničce v Nových Dvorech u Opařan bude občerstvení u autobusové zastávky, kde si návštěvníci můžou zazpívat i koledy.
Související
-
Více než 80 figurek v betlému v kostele v Českých Budějovicích po letech rozpohyboval místní ortoped
Téměř 130 figurek, z toho zhruba dvě třetiny pohyblivých, má mechanický betlém v kostele svaté Rodiny v Českých Budějovicích. Na počátku 20. století ho vyrobil Alois Vajer.
-
České vánoční ozdoby dělaly radost nejen doma, vozily se do evropských zemí i Ameriky
Také vánoční ozdoby podléhají módě. A je to vidět hlavně na těch z minulého století. Protože na skleněné každý neměl, byla oblíbená především lidová tvořivost.
-
Šumavské holubičky věšeli dříve lidé nad stůl. Dnes je jako jeden z mála vyrábí řezbář Pavel Sarauer
Šumavská holubička dnes visí hlavně na vánočních stromech, ale za našich předků ochraňovala domov zavěšená nad stolem jako symbol Ducha Svatého.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Slovenská policie obvinila chlapce podezřelého z útoku ve škole z úkladné vraždy, navrhuje vazbu
-
Arménie se už nemůže spoléhat na Rusko. Rozhodla se proto narovnat své vztahy se Západem, říká expert
-
Když v Mynářově kauze nepadne odvolání, mohl by se do ní vložit Stříž. ‚Nevylučuji to,‘ řekl šéfžalobce
-
Přes Česko se v noci začnou přesouvat britští vojáci na cvičení NATO. Průjezd potrvá celý týden