Šumavské holubičky věšeli naši předci nad stůl. Dnes je jako jeden z mála vyrábí řezbář Pavel Sarauer
Šumavská holubička dnes visí hlavně na vánočních stromech, ale za našich předků ochraňovala domov zavěšená nad stolem jako symbol Ducha Svatého. V současnosti tento produkt vyřezává z lipového dřeva jako jeden z mála v Česku lidový tvůrce Pavel Sarauer z Horní Plané na Českokrumlovsku. Udržuje tak živou více než stoletou rodinnou tradici.
„Holubičky vyrábím od roku 1991. Nejprve jsem je dělal ze dvou kusů, klasicky jako můj otec, ale později jsem začal vyrábět holubičky z jednoho kusu dřeva,“ popisuje řezbář Pavel Sarauer z Horní Plané.
Zatímco jeho otec vyřezával ze smrkového dřeva, on pracuje s dřevem lipovým. „Lépe se mi tak formuje tvar. Holubička je pak ale velice křehká, štípání je obtížné, a proto už mám na štípání zařízení, takzvané pojízdné nůžky. Holubičku tam upnu a pojízdným nožem štípu plátky,“ líčí.
Práce začíná u truhláře, s nímž Pavel Sarauer nařeže prkénka různé síly. „Namočím je, poté vyřežu profil křidélek a tělíčko, hlavičku a začnu rozkládat jednotlivá peroutka, ocásek dolu a křídla nahoru,“ upřesňuje řezbář.
Čtěte také
Základem úspěchu je podle něj kvalitní a vyschlé dřevo. „Nařezaná prkénka se namáčí ve vodě, až se nacucají v celém profilu. Pak řežu profil. Kompletní výroba jedné holubičky trvá asi hodinu,“ dodává. Pavel Sarauer navazuje na více než stoletou rodinnou tradici, šumavské holubičky vyřezával jeho pradědeček, dědeček i tatínek.
Výrobky Pavla Sarauera jsou tradiční součástí adventního programu v rodném domě Adalberta Stiftera v Horní Plané. „Každý rok se lidé ptají, jestli tady bude pan Sarauer. On na místě přímo předvádí celý proces výroby a také má na sobě svůj tradiční oblek, krásnou koženou zástěru, dřeváky a vlněné ponožky. Je to vždycky moc hezké a má to tady stabilní místo,“ potvrzuje vedoucí Lenka Hůlková.
Holubičky Pavla Sarauera bývají zastoupené na výstavách v Česku i v zahraničí. Jako dárek putují také do celého světa.
Související
-
Suterén domu betlémářské rodiny Šedinů v Bechyni se o Vánocích vždy mění v muzeum jesliček
Betlémář Libor Šedina a jeho tatínek ve svém domku v Bechyni vystavují vlastnoručně vyřezávané jesličky. Zároveň vzdávají hold všem předchozím generacím betlémářů.
-
Více než 80 figurek v betlému v kostele v Českých Budějovicích po letech rozpohyboval místní ortoped
Téměř 130 figurek, z toho zhruba dvě třetiny pohyblivých, má mechanický betlém v kostele svaté Rodiny v Českých Budějovicích. Na počátku 20. století ho vyrobil Alois Vajer.
-
Dláta jsou poklad každého řezbáře. Dana Nachlingerová má první sadu i lásku k řemeslu od dědečka
Jako malá trávila hodiny v dědově dílně. Asi v osmi letech vyřezala první dřevěnou sošku. Dnes je Dana Nachlingerová představitelkou už páté generace řezbářů v rodině.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Írán ztrácí v Sýrii důležitého spojence. Rusko si hrálo na velmoc, na kterou nemělo, říká politický geograf
-
Skončili televizní Zrádci. ‚Vítězka si to zaslouží, lež o dědečkovi ale pro mě byla moc,‘ říká finalistka
-
V novém vedení Pirátů bude i Richterová. Členové strany si ji zvolili jako čtvrtou místopředsedkyni
-
Konec svěřenského fondu? ‚Rozsudek ke střetu zájmů je průlom, není možné ho bagatelizovat,‘ říká Mejzlík