Některé restaurace po lockdownu zdraží. Může za to koronavirus i nárůst cen surovin
Měsíce čekání skončily, Češi si opět můžou sníst oběd nebo večeři přímo ve vnitřních prostorách restaurací. U stolu podle aktuálně platných vládních opatření smí sedět nejvýše čtyři lidé.
Zákazníci teď ale musí počítat s tím, že si v některých podnicích připlatí. S pozvolným návratem k běžnému režimu po koronavirové pauze někteří provozovatelé hlásí zdražení v průměru o deset až dvacet korun za jeden chod v polední nabídce. Kromě vládních restrikcí jako důvod udávají také neustálý růst cen surovin.
„V tuto chvíli máme omezenou kapacitu na 42 míst, upravili jsme stoly tak, aby byly od sebe, u každého jsou jenom čtyři židle. Venku máme dalších až třicet míst, všechno je podle požadavků ministerstva zdravotnictví,“ popisuje Petr Klika, majitel restaurace u slepého ramene Malše v Českých Budějovicích.
Skokové zdražení zatím nechystá, přiznává ale, že ceny v průběhu roku postupně navýšil o 10 až 15 procent. Jeho restaurace vaří ze surovin od lokálních farmářů a podle toho se také sazba za jeden chod v polední nabídce odvíjí.
„Když se podíváme třeba průměrnou cenu poledního menu, tak loni jsme měli nejlevnější položky kolem 100 až 110 korun, teď se to pohybuje mezi 120 a 130 korunami,“ říká Petr Klika.
Naopak majitel Bistra Cobliha v nedaleké Panské ulici Radek Třeštík v nejbližší době chystá zdražit zhruba o zmiňovaných 10 až 15 procent. Kromě růstu cen za suroviny jako důvod uvádí i fakt, že kapacita jeho podniku smí být naplněná zatím stále pouze z padesáti procent.
Čtěte také
Na to podle svých slov musí reagovat i proto, aby udržel zaměstnance. „To je jednoduchá ekonomika, tam není žádný zlý úmysl, že by se někdo chtěl napakovat. Všichni utrpěli neuvěřitelné ztráty, které už nejdou nahradit, a vláda avizovala, že vypíná veškeré programy,“ připomíná.
Poměrně rezervovaně se ke zdražování staví provozovatel restaurace Davidovo Bufík David Bartáček. V tuto chvíli zatím ceny ponechá a vyčká na další vývoj. Jeho situace je ale odlišná, nikoho nezaměstnává a vše si obstarává sám.
Zároveň také odhaduje, že ještě několik následujících týdnů bude jídlo vydávat spíš do krabiček. „Co mám informace z Německa nebo Švýcarska, tak první měsíc budou hospody natřískané, protože lidé mají absťák, chtějí do společnosti, ale myslím, že to brzy pomine a začnou počítat koruny. Budou přemýšlet, jestli na oběd vůbec půjdou, nebo si ho udělají doma,“ dodává.
Provozovatelé kaváren a restaurací mají teď větší náklady také kvůli zajištění dezinfekce pro hosty nebo ochranných prostředků pro personál. V podnicích také zatím není povolena živá hudba nebo tanec.
Související
-
Stovky číšníků a servírek hledají zaměstnavatelé na jihu Čech. Obsadit místa je obtížnější než loni
Provozovatelé restaurací se začínají chystat na letní sezónu, a tak se stále častěji objevují inzeráty, ve kterých poptávají kuchaře, servírky nebo barmany.
-
Hotely a penziony obnovily provoz. Už se ozývají čeští turisté, kteří stojí o víkendové pobyty
Naklidili, někde nakoupili záložní antigenní testy a už přijímají první rezervace od běžných turistů. Jihočeské hotely fungují po pětiměsíční pauze opět v plném režimu.
-
Na odběrová místa na jihu Čech přichází pro test na koronavirus stále více lidí
O testování na covid-19 je v Jihočeském kraji větší zájem. Zdravotníci otestovali minulý týden desítky tisíc lidí. Jsou mezi nimi nejen ti, kteří mají doporučení od lékaře.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Facebooková sbírka na pětiletou dívku s rakovinou? Nejspíš podvod, varují odborníci
-
EU je jako společenství vlastníků. Tón debatě teď má šanci udávat Polsko, myslí si politolog Daněk
-
Blažek: Není pravda, že Bradáčová neuznává chyby. Když bude nejvyšší státní zástupkyně, budu klidně spát
-
‚Vzhledem k dění v kultuře jsem nemohla.‘ Slovenská herečka Studenková odmítla státní vyznamenání