Literární matiné 18. 4. 2010

18. duben 2010

KNIŽNÍ TIPY:

Ludmila Vítovcová: Já a tropy
Druhé vydání knihy, která vypravuje o zkušenostech Evropanky v rovníkové Africe. Veselé líčení nesnází, které s sebou přináší vaření v tropech, setkání se zvyklostmi a názory somálských domorodců nebo péče o dvě malé děti v netradičních podmínkách.

Karel Hvížďala, Milena M. Marešová: Interviewer
Známý publicista tentokrát jako hlavní hrdina knihy, která představuje jeho názory a postoje ke světu.

NÁŠ HOST:

Hostem Literárního matiné je literární historik Michal Bauer, který nedávno vydal knihu Tíseň tmy aneb Halasovské interpretace po roce 1948. Teď vychází ve stejné grafické úpravě a ve stejném nakladatelství, nakl. Akropolis, nová Bauerova kniha Souvislosti labyrintu s poněkud složitým podtitulem Kodifikace ideologicko-estetické normy v české literatuře 50. let 20. století. Opět jde o podrobné zkoumaní toho, jak naše poúnorová literatura snadno a rychle ztrácela svobodu a jak se k tomu stavěli jednotliví autoři. Máme-li obě Bauerovy knihy před sebou, nabízí se otázka, zda jde v případě Souvislostí labyrintu o jakési pokračování Tísně tmy.

Michal Bauer: Tíseň tmy

RECENZE Terezy Charvátové:

J. P. Donleavy: Bezuzdná blahoslavenství Baltazara B.
„Narodil se v Paříži ve velkém bílém domě na malém náměstí kousek od Fochovy třídy. Matce krásné blondýně, otci tichému boháči.“ Tak začíná kniha o životě zapomenutého hrdiny Baltazara B.. Už z jejích prvních dvou vět je patrné, že Baltazar B. se bude na světě zabývat jinými věcmi než chudobou. Nicméně štěstí mu ani jeho bezedné konto nepřinese. Vlastně by se dalo říct, že jeho existence je něco jako nekonečná studna zoufalství, trapnosti a samoty.
Po krátkém dětství stráveném ve voňavých náručích guvernantek je odeslán do britské školy pro malé lordy, kde se naučí mnohé o lstivosti a krutosti mladých aristokratů a kde také - na štěstí pro Palbtazara i čtenáře - potká svého celoživotního přítele Bejčáka.
Ten vyniká v mnoha ohledech, ale zejména, a to po celý život, „v tom umí chodit“. Bejčák je gejzír inteligence, drzosti a prostopášnosti už v osmi letech, kdy se spřátelí s Baltazarem. Bohužel ho ale vyloučí ze školy, bohatá babička ho vydědí, a tak i jeho oslnivá cesta životem je plná trpkosti.
J. P. Donleavy líčí peripetie svých dvou hrdinů s hlubokým porozuměním pro vykořeněnost, samotu, věčné selhávání, a přesto se nejedná o román nikterak tragický. Jeho vyprávění je vlastní ironie a lyrika. Přes všechno ploužení za penězi a láskou, se jejich cesty jeví jako jedna velká legrace.
Rozpětí mezi humorem a tragikou nesmyslných životů tvoří zásadní charakteristiku románu. Všechen smích má v sobě u Donleavyho hořkost, a tak ve výsledném obraze převažuje melancholie, vědomí blízkosti smrti. Poslední dvě věty v knize zní: „Kde smutek, jenž číhá, je hluboký tak. Že v něm znehybníš.“
Baltazar a Bejčák jsou zvláštní pár. První z nich je opravdový „jemný muž“, gentleman, jako by ho někdo vystřihnul z devatenáctého staletí. Druhý hýří šarmem a nemorálností, věčně hladový po ženských, šampaňském a životu v nejlepších hotelích. A přece: ruku v ruce vystupují z šera a lezavé zimy Irska. Dvě tragikomické, originální vygurky vystřižené z leporela dvacátého století.
Knihu J. P. Donleavyho „Bezuzdná blahoslavenství Baltazara B.“ vydalo v překladu Michaly Markové v roce 2009 nakladatelství Argo.

J. P. Donleavy: Bezuzdná blahoslavenství Baltazara B.

SOUTĚŽ:

Odpověď na minulou soutěžní otázku: Zdeněk Sklenář. (Správně: 71 odpovědí, Chybně: 3)

Výherci: P. Kolářová, V. Matoušková, L. Picková, J. Svatek, L. Voldán, M. Zídková.

Nová otázka: Ve středu 21. dubna uplyne rovných sto let od smrti amerického spisovatele Marka Twaina. Tento skvělý autor měl jen nepatrné formální vzdělání a vystřídal několik docela dobrodružných profesí, než se stal literátem. Jeho dvě nejznámější knihy, Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna, čtou malí i velcí dodnes, a já si doopravdy myslím, že to nejsou knihy jen pro děti. Třeba dostanete chuť potěšit se s nimi, až budete přemýšlet nad naší soutěžní otázkou. V knize Dobrodružství Toma Sawyera stráví Tom se svou kamarádkou Becky dramatické chvíle ve strašidelné, nekonečné jeskyni. Spolu s nimi je však v jeskyni ještě někdo, a to zločinec, který se neleká žádné špatnosti a který nakonec na tomto pochmurném místě najde smrt. Jak se tento hlavní záporný hrdina knihy Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera jmenuje?

Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.

Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser