Šestnáctiletý student sepsal historii zaniklé obce Krásná Hora. Na knize pracoval čtyři roky
Zaniklé obce našeho pohraničí stále přitahují pozornost turistů, ale i badatelů. Tím určitě nejmladším je teprve šestnáctiletý student Luděk Němec z Budějovic, který se rozhodl zpracovat a knižně vydat historii dnes už neexistující vesničky Krásná Hora na Volarsku, její části zvané Spálenec a také nedaleké Mlaky a Kamenné Hlavy.
„Přivedli mě k tomu rodiče, se kterými jsem tu lokalitu často navštěvoval už od dětství. Časem mě začala zajímat historie toho místa, začal jsem shánět informace a potom už jsem jich měl tolik, že by byla škoda je nezveřejnit,“ říká.
Materiál dával dohromady čtyři roky, od doby, kdy nastoupil na víceleté gymnázium. „Nejprve jsem čerpal z knih, potom jsem se v doprovodu maminky vydal do archivu. Tam jsem archiváře asi trochu překvapil - když jsem s nimi předtím komunikoval po emailu, nenapadlo je, kolik je mi let,“ komentuje Luděk Němec.
Jeho samotného překvapilo, že o šumavské lokalitě se dá najít mnoho informací. Do knihy přidal historické fotografie z vlastní sbírky, statistiky počtu obyvatel a domů a setkal se i s lidmi, jejichž předkové z vesnice pocházejí.
Oblíbené části Šumavy by se rád věnoval i nadále, ačkoli ještě nemá vytipované konkrétní místo k průzkumu. Rozhodně už ale ví, že by se rád stal historikem.
Celý název jeho první historické knihy zní Krásná Hora, Schönberg im Böhmerwald s podtitulem Historie zapomenuté šumavské tkalcovské vsi. Její křest se uskuteční ve středu 12. srpna ve 14 hodin v Informačním středisku Správy NP Šumava ve Stožci.
Rozhovor s Luďkem Němcem přináší pořad Literární matiné, který si můžete poslechnout v odkazu výše. Dále se dozvíte, že českobudějovický spisovatel Jiří Březina vydává po úspěšné prvotině druhou detektivku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Letadlo v Jižní Koreji po nárazu do zdi explodovalo. Nejméně 85 ze 181 lidí na palubě zahynulo
-
Třetí rok Ověřovny: desetitisíce nových čtenářů, desítky vyvrácených nesmyslů a vzdělávání seniorů
-
Když se ozvalo lupnutí, vyvedla třeťáky ven. Učitelka z Prahy zachránila děti před padajícím stropem
-
Ukrajina je s Evropou energeticky propojena. Pokud ji Slovensko odřízne, pomůžou jiní, vysvětluje odborník