Šestnáctiletý student sepsal historii zaniklé obce Krásná Hora. Na knize pracoval čtyři roky

Dřevorubci na Šumavě kolem roku 1890
Dřevorubci na Šumavě kolem roku 1890

Zaniklé obce našeho pohraničí stále přitahují pozornost turistů, ale i badatelů. Tím určitě nejmladším je teprve šestnáctiletý student Luděk Němec z Budějovic, který se rozhodl zpracovat a knižně vydat historii dnes už neexistující vesničky Krásná Hora na Volarsku, její části zvané Spálenec a také nedaleké Mlaky a Kamenné Hlavy.

„Přivedli mě k tomu rodiče, se kterými jsem tu lokalitu často navštěvoval už od dětství. Časem mě začala zajímat historie toho místa, začal jsem shánět informace a potom už jsem jich měl tolik, že by byla škoda je nezveřejnit,“ říká.

Materiál dával dohromady čtyři roky, od doby, kdy nastoupil na víceleté gymnázium. „Nejprve jsem čerpal z knih, potom jsem se v doprovodu maminky vydal do archivu. Tam jsem archiváře asi trochu překvapil - když jsem s nimi předtím komunikoval po emailu, nenapadlo je, kolik je mi let,“ komentuje Luděk Němec.

Jeho samotného překvapilo, že o šumavské lokalitě se dá najít mnoho informací. Do knihy přidal historické fotografie z vlastní sbírky, statistiky počtu obyvatel a domů a setkal se i s lidmi, jejichž předkové z vesnice pocházejí.

Oblíbené části Šumavy by se rád věnoval i nadále, ačkoli ještě nemá vytipované konkrétní místo k průzkumu. Rozhodně už ale ví, že by se rád stal historikem.

Celý název jeho první historické knihy zní Krásná Hora, Schönberg im Böhmerwald s podtitulem Historie zapomenuté šumavské tkalcovské vsi. Její křest se uskuteční ve středu 12. srpna ve 14 hodin v Informačním středisku Správy NP Šumava ve Stožci.

Rozhovor s Luďkem Němcem přináší pořad Literární matiné, který si můžete poslechnout v odkazu výše. Dále se dozvíte, že českobudějovický spisovatel Jiří Březina vydává po úspěšné prvotině druhou detektivku.