V Třeboni napsal Roman Ráž Lázeňské dobrodružství a Lázeňské naděje. Chystá už i třetí díl
Prozaik Roman Ráž žije napůl v Praze a napůl v Třeboni. A právě v jihočeském lázeňském městečku napsal romány Lázeňské dobrodružství a Lázeňské naděje. Příběh se ale odehrává v úplně jiných lázních. „Jsou to Slaňany, které jsem si vymyslel, protože jsem nechtěl uvádět skutečné jméno. Už se to ale prořeklo a lidé vědí, že se jedná o Luhačovice,“ prozradil.
Knihy Romana Ráže tvoří rodinnou ságu. Ta začíná v roce 1903. „Tehdy moje babička jako vídeňská Češka přišla na Moravu. Všechny motivy mají reálný základ, používám vše, co se stalo v mé rodině, ale samozřejmě to upravuji,“ říká autor.
První román Lázeňské dobrodružství se odehrává v předválečné době a za první světové války. Druhý díl Lázeňské naděje navazuje obdobím druhé světové války a Roman Ráž už plánuje i další pokračování. „Jestli budu mít dost sil a odvahy, napíšu třetí díl, který by se měl odehrávat od roku 1950. Ten krutě postihl naši rodinu. V příběhu se chci dostat až k sametové revoluci,“ komentuje.
Ze začátku přitom trilogii vůbec neplánoval. Říká o sobě, že pracuje intuitivně a původně chtěl pouze napsat vzpomínku na babičku. Pak se ale ukázalo, že po prvním díle by mělo přijít nějaké pokračování, a to samé se opakovalo i po druhém díle. K třetí knize si tak autor už připravuje podklady.
Hodně čerpá z autentických materiálů, studuje literaturu i dobové noviny. Snáze se mu podle jeho slov popisovalo období první světové války. „Ta byla přehlednější, jednoduší, ještě tam nebylo tolik intrik, zloby a rasismu. Ve druhé knize, která líčí nástup nacismu a jak se to promítalo do celé Evropy, šlo o velmi složité a otřesné téma. A nejotřesnější je na tom to, že řada těch věcí se dneska opakuje, rétorika politických vůdců některých zemí je prakticky totožná s tou tehdejší,“ připomíná Roman Ráž.
Nejtěžší však podle něj bude zachytit dobu, která už se blíží současnosti, ve třetí knize. „Proto váhám a mám předem spoustu podkladů. Je spousta pamětníků, kteří budou mít svůj názor a budou říkat, co jsem tam měl napsat a co naopak ne. Navíc bych měl obsáhnout čtyřicet let, a to je velmi složité,“ vysvětluje. Závěr trilogie by se měl jmenovat Lázeňské ozvěny a vyjde pravděpodobně v roce 2017.
Celý rozhovor s Romanem Rážem si poslechněte v pořadu Literární matiné v odkazu výše.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vstřícné gesto i kritika od Klause. Miloš Zeman vysvětlil, proč nejmenuje nástupce Rychetského
-
Z přebytku obří schodek. Ruský rozpočet se v lednu propadl do stamiliardového deficitu
-
Kynologové, technici a zdravotníci. Česko do Turecka posílá speciální tým záchranářů
-
Nová pražská vláda nepočítá s Kordovou Marvanovou. ‚Dozvěděla jsem se to včera,‘ říká politička