V Třeboni napsal Roman Ráž Lázeňské dobrodružství a Lázeňské naděje. Chystá už i třetí díl

3. září 2015

Prozaik Roman Ráž žije napůl v Praze a napůl v Třeboni. A právě v jihočeském lázeňském městečku napsal romány Lázeňské dobrodružství a Lázeňské naděje. Příběh se ale odehrává v úplně jiných lázních. „Jsou to Slaňany, které jsem si vymyslel, protože jsem nechtěl uvádět skutečné jméno. Už se to ale prořeklo a lidé vědí, že se jedná o Luhačovice,“ prozradil.

Knihy Romana Ráže tvoří rodinnou ságu. Ta začíná v roce 1903. „Tehdy moje babička jako vídeňská Češka přišla na Moravu. Všechny motivy mají reálný základ, používám vše, co se stalo v mé rodině, ale samozřejmě to upravuji,“ říká autor.

První román Lázeňské dobrodružství se odehrává v předválečné době a za první světové války. Druhý díl Lázeňské naděje navazuje obdobím druhé světové války a Roman Ráž už plánuje i další pokračování. „Jestli budu mít dost sil a odvahy, napíšu třetí díl, který by se měl odehrávat od roku 1950. Ten krutě postihl naši rodinu. V příběhu se chci dostat až k sametové revoluci,“ komentuje.

Ze začátku přitom trilogii vůbec neplánoval. Říká o sobě, že pracuje intuitivně a původně chtěl pouze napsat vzpomínku na babičku. Pak se ale ukázalo, že po prvním díle by mělo přijít nějaké pokračování, a to samé se opakovalo i po druhém díle. K třetí knize si tak autor už připravuje podklady.

Hodně čerpá z autentických materiálů, studuje literaturu i dobové noviny. Snáze se mu podle jeho slov popisovalo období první světové války. „Ta byla přehlednější, jednoduší, ještě tam nebylo tolik intrik, zloby a rasismu. Ve druhé knize, která líčí nástup nacismu a jak se to promítalo do celé Evropy, šlo o velmi složité a otřesné téma. A nejotřesnější je na tom to, že řada těch věcí se dneska opakuje, rétorika politických vůdců některých zemí je prakticky totožná s tou tehdejší,“ připomíná Roman Ráž.

Nejtěžší však podle něj bude zachytit dobu, která už se blíží současnosti, ve třetí knize. „Proto váhám a mám předem spoustu podkladů. Je spousta pamětníků, kteří budou mít svůj názor a budou říkat, co jsem tam měl napsat a co naopak ne. Navíc bych měl obsáhnout čtyřicet let, a to je velmi složité,“ vysvětluje. Závěr trilogie by se měl jmenovat Lázeňské ozvěny a vyjde pravděpodobně v roce 2017.

Celý rozhovor s Romanem Rážem si poslechněte v pořadu Literární matiné v odkazu výše.

autoři: Hana Soukupová , Andrea Poláková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.