Listopadovou oblohu ozdobí meteorický roj Leonidy. Meteory budou zdánlivě vylétávat z hřívy Lva
Jedním z vesmírných úkazů, které můžeme pozorovat na obloze v listopadu je meteorický roj Leonidy. Jeho maximum letos připadá na 18. listopadu. „Roji se říká Leonidy, protože meteory zdánlivě vyletují ze souhvězdí Lva, přímo z hřívy,“ uvádí jihočeská astronomka Jana Tichá.
Meteorický roj Leonidy jsou drobná prachová zrníčka vytroušená z periodické komety 55P/Tempel-Tuttle. „Oběžná doba komety je 33 let. Po jejím průchodu přísluním se vždycky dostávají blízko k Zemi oblaka toho vytroušeného prachu a nastávají pak krásné meteorické deště,“ dodává Jana Tichá.
Související
-
Letní čas končí poslední říjnovou nedělí, letos bude změně předcházet částečné zatmění Měsíce
Říjen je už vysloveně podzimním měsícem. Dny se dál zkracují a noci prodlužují. Nástup chladnější části roku oficiálně potvrzuje i přechod z letního na zimní čas.
-
Z observatoře na Kleti bylo objeveno už 1023 těles, jméno ředitelky ale nese „argentinská“ planetka
Jana Tichá, ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s observatoří na Kleti, získala stříbrnou medaili předsedy senátu za „české stopy na hvězdném nebi“.
-
Kosmická sonda letí prozkoumat kovovou planetku Psyche, dostane se k ní ale až za šest let
13. října 2023 odstartovala kosmická sonda, která míří k planetce Psyche. Ta je známá už od poloviny 19. století a astronomy zajímá hlavně proto, že je celá kovová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.