Letní čas končí poslední říjnovou nedělí, letos bude změně předcházet částečné zatmění Měsíce
Říjen je už vysloveně podzimním měsícem. Dny se dál zkracují a noci prodlužují. Nástup chladnější části roku oficiálně potvrzuje i přechod z letního na zimní čas, který připadá na poslední říjnovou neděli.
Letos letní čas skončí 29. října ve tři hodiny středoevropského času, kdy se rafičky hodin posunou zpět na druhou. „V noci se to dělá z toho důvodu, aby bylo co nejméně činností, které změna času bezprostředně ovlivní,“ připomíná jihočeská astronomka Jana Tichá.
Den předtím, v sobotu 28. října, bude Měsíc v úplňku a nastane jeho částečné zatmění. „Bude to 28. října kolem 20. hodiny tehdy ještě platného občanského letního času. Měsíc bude ale zakrytý jenom z poměrně malé části. Je to udáváno asi na dvanáct setin měsíčního průměru čili o něco víc než desetinu,“ doplňuje Jana Tichá.
Související
-
Astronom Edwin Hubble pozoroval mlhoviny a zjistil, že vesmír je mnohem větší, než si lidé mysleli
Na září připadá výročí úmrtí amerického astronoma Edwina Powella Hubblea, který je dnes znám hlavně díky tomu, že jeho jméno nese kosmický teleskop. Zemřel 28. září 1953.
-
Výsadkové pouzdro vesmírné sondy doručí na Zemi cenné vzorky z povrchu asteroidu Bennu
Na neděli 24. září se dlouho těší astronomové po celém světě. „Na Zemi má přiletět jeden supervzácný a drahocenný náklad – vzorky z asteroidu Bennu,“ vysvětluje Jana Tichá.
-
Při podzimní rovnodennosti je den stejně dlouhý jako noc, pak už začne světla výrazně ubývat
Měsíc září přináší začátek podzimu. Meteorologický podzim začíná 1. září, astronomický podzim pak podzimní rovnodenností. Ta letos nastane 25. září v 8.50 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.