Astronom Edwin Hubble pozoroval mlhoviny a zjistil, že vesmír je mnohem větší, než si lidé mysleli

1. říjen 2023

Na září připadá výročí úmrtí amerického astronoma Edwina Powella Hubblea, který je dnes znám hlavně díky tomu, že jeho jméno nese kosmický teleskop. Zemřel 28. září 1953.

„Hubble je člověk, který vlastně mnohonásobně zvětšil vesmír, protože až díky jeho výzkumu jsme pochopili, že je větší,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.

Před Hubblem podle ní astronomové pracovali s tím, že ve vesmíru jsou mlhoviny, oblaka mezihvězdného plynu a prachu. „Hubble se jimi začal zabývat a rozeznal, že velká mlhovina v Andromedě není jen nějaká chumlanice mezihvězdného plynu a prachu, ale spirálovitý ostrov složený z myriád hvězd, a tím pádem musí být daleko vzdálenější,“ dodává.

Druhé zářijové výročí je spojené s Vladimírem Remkem, který se dodnes připomíná jako první kosmonaut takzvané třetí země. Českobudějovický rodák byl prvním občanem jiného státu než Sovětského svazu a Spojených států amerických, který se podíval do vesmíru.

Vladimír Remek se narodil v Českých Budějovicích 26. září 1948. „V jihočeské metropoli prožil dětství, poté se sem na čas vrátil už jako pilot stíhaček a nakonec jako kosmonaut, který byl členem posádky sovětského Sojuzu v roce 1978,“ připomíná Jana Tichá.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související