Lékařská pohotovost v Milevsku výrazně omezuje provoz. Lidé musí dojíždět do Písku nebo Tábora
V Česku je málo lékařů a peněz, pohotovostní služba prodělává. Týká se to i Milevska na Písecku. Zatímco ještě loni tam lékařská služba první pomoci fungovala sedm dní v týdnu, teď má pohotovost otevřeno jen v sobotu od 8 do 11 hodin.
„Hlavní problém je ten, že především o víkendech nebyli schopni zabezpečit lékaře na službu. Asi to není jednoduché a poliklinika to prostě nedokázala. Dospěli k závěru, že nemohou zajistit péči v takovém rozsahu, proto nepožádali o dotaci 850 tisíc. Nechají si jenom naši dotaci 143 tisíc a za to podle domluvy otevřou pohotovost v sobotu dopoledne,“ vysvětluje starosta Ivan Radosta.
Podle něj by se lékařskou pohotovost pravděpodobně nepodařilo udržet ani v případě, že by město společně s okolními obcemi za službu milevské poliklinice připlatilo požadovaných 450 tisíc korun.
Peníze v tomto případě nehrály hlavní roli. „Někteří lékaři mě přesvědčují o tom, že to takto bude dostačující. Já doufám, že to tady zvládneme, ale to víte, že pro veřejnost to populární není,“ dodává starosta.
Čtěte také
Tato slova potvrzují přímo na ulici před poliklinikou paní Hana a Květa. „Já bych určitě chtěla, aby tu pohotovost byla, protože nevíme, kdy se co stane, a Písek a Tábor jsou daleko.“ „Dneska je to zdravotnictví pořád horší, nikde se nemůžeme přihlásit, všude mají plno,“ shodují se.
Podobný problém jako Milevsko řešilo loni Veselí nad Lužnicí. Tam se rozhodli zrušit lékařskou pohotovost úplně. A za svým rozhodnutím si stojí. „S odstupem roku hodnotím to rozhodnutí jako správné, byť mi není příjemné říkat, že tady pohotovost nemáme,“ uvádí starosta Vít Rada.
„Pohotovost byla navštěvována, ale velmi málo. V průměru tam přišel jeden člověk denně, a to opravdu nemělo ekonomický smysl. Ve Veselí nad Lužnicí máme výjezdovou stanici záchranné služby, takže takové ty život ohrožující případy zajistí záchranka, která může být na místě za pár minut,“ doplňuje.
A podobná byla návštěvnost lékařské pohotovosti v Milevsku. Stejně jako ve Veselí nad Lužnicí tam lidé v případě stavu ohrožujícího život mohou využít pomoc zdravotnické záchranné služby, případně si na pohotovost zajet do nemocnice v Táboře nebo Písku.
Související
-
Ve Veselí nad Lužnicí končí lékařská pohotovost. Nejbližší zůstává v Soběslavi
Téměř třicet let fungovala ve Veselí nad Lužnicí lékařská pohotovost. To se ale od Nového roku změní. S koncem roku tato služba ve městě končí.
-
Prachatická nemocnice shání zdravotní sestry, lékaře i primáře. Chybí jí asi dvacet zaměstnanců
Prachatická nemocnice aktuálně hledá do svých řad kolem dvaceti zdravotníků. Shání lékaře, primáře gynekologicko-porodnického oddělení, ale i sestry na JIP a operační sály.
-
Dětská pohotovost v Českých Budějovicích by měla znovu pravidelně fungovat
Problémy s provozem dětské pohotovosti v Budějovicích by se už neměly opakovat. Přislíbil to hejtman. Nemocnici se opakovaně nedařilo službu obsadit ambulantními lékaři.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Kód 8 neoznačuje geneticky modifikované plodiny. O jejich škodlivosti navíc nejsou důkazy
-
Putin ví, že musí Evropu rozdělovat, jinak má problém. Trumpovi maže med kolem úst, říká expert
-
Setrvávat v roli oběti nepřináší nic dobrého, popisuje rodinná koučka Robinson péči o vážně nemocné dítě
-
Spojené státy si hájí hlavně vlastní zájmy. Trump chce vyvolat chaos mezi evropskými politiky, míní expert