Městu Volyně se podařilo získat nového zubaře. Přednost při registraci mají místní

Nedostatek zubních lékařů musí řešit některá města a obce v Česku. Přilákat se je snaží různými výhodami. Například ve Volyni na Strakonicku se podařilo nahradit zubaře, který odešel do důchodu. Novému lékaři město nabídlo byt, půjčku na vybavení ordinace i pomoc s telefonickou předregistrací. Podmínkou bylo, že přednostně zaregistruje obyvatele Volyně a místních částí.

O telefonickou předregistraci pacientů se stará úřednice města Šárka Houzimová. Od pondělního rána neustále vyřizuje hovory. „Je to velmi náročné,“ potvrzuje s tím, že spoustu lidí musí odmítnout, protože podmínkou je trvalé bydliště ve Volyni. „Ostatní asi stejně mají tendenci to zkusit, případně chtějí ověřit, že to tak je,“ dodává.

Docházet k novému zubaři má zájem Marie Jirásková. „To víte, že jsem ráda, že někdo přijde. To je opravdu dobře pro nás starší. Kam bychom jezdili? Někdo říká, že jezdí třeba až do Plzně. To pro nás není možné,“ komentuje.

Podobně se na situaci dívá Věra Krausová, která nemohla zubaře sehnat čtyři a půl roku. „Jsem moc ráda. Doufám, že se tam dostanu, jestli mezitím neumřu,“ říká.

Čtěte také

Město se snaží nově přicházejícího lékaře podpořit. „Zastupitelstvo v říjnu schválilo bezúročnou půjčku ve výši tři miliony korun na deset let. Už od srpna jsme mu přidělili městský byt, máme schválenou ordinaci a jsme domluvení, že pokud nebude mít dostatek finančních prostředků, dáme mu souhlas s odložením nájmu, jak mu budou nabíhat platby od zdravotních pojišťoven,“ popisuje volyňský starosta Martin Červený.

Volyně takto úspěšně sehnala zubaře už podruhé. Lékařka, která ve městě začala ordinovat v roce 2019, navíc plánuje svou praxi rozšířit. „Dneska už má od města pozemek na stavbu rodinného domu a na vedlejším pozemku, který také odkoupila, chce stavět ordinaci. Má v plánu vybudovat dvě ordinace a pokusila by se sehnat dalšího zubaře,“ doplňuje starosta.

Předregistrace k novému zubaři ve Volyni potrvá až do 10 února.

Spustit audio

Související