Ve Veselí nad Lužnicí končí lékařská pohotovost. Nejbližší zůstává v Soběslavi
Téměř třicet let fungovala ve Veselí nad Lužnicí lékařská pohotovost. To se ale od Nového roku změní. S koncem roku tato služba ve městě končí.
„V Jihočeském kraji je velmi mnoho lékařských služeb první pomoci. Myslím si, že některá stanoviště jsou i nadbytečná,“ říká krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Daniela Verdanová. Podle ní by bylo vhodné, aby v každém okrese fungovala jedna pohotovost pro děti a druhá pohotovost pro dospělé.
Jako nejsložitější vidí situaci právě v okrese Tábor. „Tam se slouží pohotovost celkem na čtyřech místech, v Táboře, Soběslavi, Bechyni a Veselí and Lužnicí, a všude sedí lékaři a sestry,“ připomíná.
Lékařská pohotovost je ve Veselí nad Lužnicí téměř třicet let. Za tu dobu tam našly pomoc stovky lidí. Zájem o tuto službu ale podle starosty Víta Rady rapidně poklesl. „Přijde jeden člověk za den, někdy ani to ne, takže je velice složité to provozovat třeba z hlediska služeb lékařů. Služby se podaří naplnit, řekněme, ze sedmdesáti procent, ale velice často se dokonce stávalo, že pokud někdo chtěl jít na pohotovost, tak zrovna služba nebyla naplněná a musel jet do sousední Soběslavi,“ popisuje.
Provoz lékařské pohotovosti ve Veselí nad Lužnicí stál ročně 1,3 milionu korun. Dotace z Jihočeského kraje pokryla 850 tisíc, zbytek doplácelo město.
Čtěte také
Podle vedoucího odboru zdravotnictví krajského úřadu Petra Studenovského ale lidé ve Veselí nad Lužnicí o pomoc v případě potřeby nepřijdou. „Myslím, že vzdálenost mezi Veselím a Soběslaví není tak velká, tam pohotovost zůstává,“ uvádí.
Roli při rozhodování o dalším osudu lékařské pohotovosti sehrálo i červencové otevření nové základny zdravotnické záchranné služby ve Veselí nad Lužnicí. „Pokud občan potřebuje zdravotnickou pomoc v život ohrožující situaci, volá záchranku. Pokud to není život ohrožující, tak může do Tábora nebo Českých Budějovic, což je dvacet minut jízdy. Pohotovost také bude zachována v Soběslavi a věříme, že pokud jsme nemohli na dvou místech služby obsadit, na jednom to půjde,“ dodává starosta Vít Rada.
V jižních Čechách funguje lékařská pohotovostní služba pro dospělé na 16 místech. Kraj se tak stále řadí k regionům s největším pokrytím.
Související
-
Dětská pohotovost v budějovické nemocnici nemá lékaře. Bývá často zavřená
Pohotovost pro děti v budějovické nemocnici zůstává často zavřená. Vedení za hlavní problém označuje stárnutí pediatrů a neochotu mladých lékařů na pohotovosti sloužit.
-
Obce na Novohradsku byly rok bez praktického lékaře, teď ordinace provozuje soukromá společnost
Obsadit místa lékařů na Novohradsku se daří jen těžko. Své o tom ví v Benešově nad Černou i v okolních obcích. Bez praktického lékaře byli rok. Příběh má ale šťastný konec.
-
Jak léčit covid doma. Prohlédněte si praktický návod, který sepsali lékaři
Covid-19 je možné většinou léčit doma. Jak postupovat a kdy domácí péče přechází v nemocniční? Na to odpovídá brožura, kterou Českému rozhlasu poskytl primář Aleš Chrdle.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdyby Rusko odpálilo jadernou zbraň, Evropané by měli jen deset minut na úkryt, odhaduje analytik
-
Kriminalisté zasahují na Krajském úřadě v Ostravě. Hejtmanství poskytuje součinnost
-
Dům v Zátoru už nestojí, spláchla ho povodeň. Hypotéku ale musí majitelé splácet ještě 27 let
-
Nahrál Fica na schůzce s oligarchou. Slovenský policista teď má minimální mzdu a práci pro nováčka