Jak léčit covid doma. Prohlédněte si praktický návod, který sepsali lékaři
Onemocnění covid-19 je možné ve většině případů léčit doma. Jak postupovat a kdy domácí léčba přechází v nemocniční? Na to odpovídá praktická brožura, kterou Českému rozhlasu poskytl primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle.
Praktický návod pro pacienty a jejich blízké napsali primář infekčního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý a lékař Rolando Arias Anaya.
Významná část lidí nakažených koronavirem nemá podle lékařů žádné projevy onemocnění. Mezi typické příznaky patří suchý dráždivý kašel, horečka, bolesti svalů a hlavy, dušnost, bolest v krku a další.
V příručce autoři radí, jaké léky je dobré mít v domácí lékárničce, jak postupovat při podezření na onemocnění covid-19, jak zajistit domácí péči a jak poznat, že už je nutná hospitalizace v nemocnici.
V domácí izolaci doporučují nemocnému mimo jiné pobyt v samostatném dobře větraném pokoji, konzumování stravy odděleně od ostatních členů domácnosti, časté mytí rukou, správnou likvidaci odpadu. Připomínají ale také potřebu pravidelného pohybu nebo vzdáleného kontaktu s rodinou a přáteli.
Kompletní návod pro domácí léčbu covidu-19 si prohlédněte zde:
Primář infekčního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích Aleš Chrdle o léčbě covidu mluvil také ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice. Celý rozhovor si můžete poslechnout online.
Související
-
Po covidu mohou mít senioři potíže s pohybem, ale i pamětí. Popisují to pojmem mozková mlha
Život po prodělaném onemocnění covid-19 se vrací do normálu jen velmi pozvolna. To je zkušenost jednotlivců i organizací, potvrzuje ředitelka domova seniorů Hana Vojtová.
-
Cévní komplikace po covidu jsou mnohem pravděpodobnější než po očkování, říká lékař
Covid-19 způsobuje masivní nárůst trombotických příhod. V pořadu Zdravíčko to potvrdil specialista Cévního centra Lékařského domu Géčko v Českých Budějovicích Tomáš Hauer.
-
Lidé ohrožení těžkým průběhem onemocnění covid-19 mohou dostat monoklonální protilátky
Monoklonální protilátky chrání rizikové pacienty s covidem před těžkým průběhem nemoci. Ministr zdravotnictví vyzval, aby si lidé o jejich předepsání sami říkali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.