Legendární saxofonista Benny Waters, který se narodil před 120 lety, natáčel i v Čechách, a to se Smetáčkovci

21. leden 2022

Jedním z nemnoha legendárních amerických jazzmenů, kteří v předlistopadové éře v Čechách přímo působili a natáčeli, byl dlouhověký saxofonista tmavé barvy pleti Benny Waters.

Tento rodák z Baltimoru v Marylandu hrál v předválečných časech s jazzovými velikány, s Kingem Oliverem, Claudem Hopkinsem a Jimmiem Luncefordem. Od začátku 50. let však zakotvil v Evropě, přesněji řečeno ve Francii, kde byl později oceněn Řádem čestné legie.

A také natáčel s naším Traditional Jazz Studiem, tedy s proslulými Smetáčkovci. Velmi působivým  výsledkem spolupráce je supraphonské album ze 70. let. Ostatně, Pavel Smetáček saxofonistu Bennyho Waterse  považuje za „klasika afroamerického swingu“. 

Z nahrávek altsaxofonisty Bennyho Waterse, který se narodil 23. ledna 1902, tedy před 120 roky, jsme vybrali The Not Knowing Lover neboli Milovník v nemilosti. Skladba je známá i s textem, ovšem v podání Bennyho Waterse a Traditional Jazz Studia zazní v instrumentální podobě z roku 1976.

Benny Waters se aktivně věnoval muzice do pozdního věku, téměř až do konce svého šestadevadesátiletého života, i když následkem šedého zákalu v posledních letech úplně oslepnul.

V dobré náladě swingu, potažmo jazzu můžete být také zásluhou nahrávek výborného velšského swingaře Harryho Parryho i oblíbeného trio pianisty Page Cavanaugha, ale také orchestru Zdeňka Bartáka staršího.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související