Důležitý trombonista swingové éry, populární kytarista i česká zpěvačka žijící dlouho v zámoří

7. leden 2022

První setkání s dobrým swingem a jazzem tohoto roku se ponese v dotyku s kalendáriem. Začneme malým profilem proslulého trombonisty, především swingové éry, Trummyho Younga.

Trummy Young se narodil 12. ledna před 110 roky, tedy v roce 1912. Do světa jazzu vstoupil jako trumpetista, ale jméno si udělal jako trombonista, a to jistě v ne ledajakých bandech. Působil  v orchestru pianisty Earla Hinese, pak přestoupil do průkopnického bandu Jimmieho Lunceforda.

Po válce hrál Trummy Young s Bennym Goodmanem, ale i s jinými velikány, například Charliem Parkerem nebo Dizzym Gillespiem. Na začátku 50. let, když Trummymu bylo čtyřicet, se stal na dlouhých dvanáct let členem All-Stars Louise Armstronga, kde se snažil coby trombonista co nejcitlivěji přizpůsobit Satchmovu pojetí jazzu. Také se po jeho boku představil ve snímku High Society, ale účinkoval například i ve filmu Glenn Miller Story.

Nutno říci, že Trummy Young byl dobrým autorem, nejvíce ve spojení se Sy Oliverem, známým černošským kapelníkem, s nímž napsal i standard Easy Does It. A ten v podání Tommyho Dorseyho zazní v pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu.

Lee Ritenour

Dále přeplaveme, obrazně řečeno, k dosti jiné podobě jazzu, ale rovněž posluchačsky vstřícné. Jedenáctý leden, to je den sedmdesátin populárního kytaristy Lee Macka Ritenoura. Tento rodák z Kalifornie obepnul ve svém životě více podob jazzu a hudby, ale řekl bych, že nejvíce je zapsán v posluchačské veřejnosti v té popovější.

Už v šestnácti hrál Lee Mack Ritenour na kytaru s legendární skupinou Mamas and the Papas. Zanedlouho natáčel se slavnými jazzovými vokalisty Tonym Bennettem a Lenou Horne. Jako univerzitně vzdělaný kytarista byl silně ovlivněn stylem Wese Montgomeryho, v 70. letech natáčel  ceněná alba na pomezí funky a jazzu.

Potom se spíše orientoval ke komerčně atraktivnímu jazzu a měl hit Is It You s vokály Erica Tagga a další nahrávky, které se hrály v rádiích – sólové nebo formace Fourplay, do níž patřil.

Zdena Adamová

Poslední zastavení bude domácí. Zpěvačka Zdena Adamová Klapková, jejíž sedmdesáté narozeniny připadají na 10. leden, si získala dobrou reputaci v 70. letech, ale ještě předtím studovala klavír, balet, operní zpěv a herectví na pražské konzervatoři.

Zdena Adamová s deskou Mahagonu

Působila v Divadle Jiřího Wolkera a v Semaforu a hrála v legendární Kytici. Zdena Adamová byla členkou unikátního souboru C+K Vocal a jeho vůdčí osobnost Ladislava Kantor byl jejím manželem. Tím druhým byl Petr Klapka, baskytarista a hlavní  článek zajímavé jazz-rockové kapely 70. let s nestálým složením Mahagon. Zdena Adamová byla také rozhlasačka a uváděla třeba kdysi velmi poslouchané hudební pořady Toulky za písničkou na stanici Praha a Větrník na Vltavě.

Před více než čtyřmi desítkami let odešla s partnerem Petrem Klapkou a s malým synem do Ameriky,  kde získala stipendium na prestižní Berklee College of Music v Bostonu. Vrátila se zpátky do Čech a svůj pozoruhodný příběh zaznamenala v autobiografické knize Žena, která žila za oceánem.

Ale zpět do 70. let, kdy se Zdena Adamová umístila relativně vysoko v anketě Zlatý slavík a kdy natočila s kapelou Mahagon mimo jiné i album, na kterém jí patří bezeslovné vokály v pěti skladbách, neboť texty Pavla Vrby určené pro tuto desku nebyly schváleny.

Ještě natočila předtím dva singly s texty Pavla Kopty, i s písničkou s hudbou Petra Klapky Půlnoční bál. Kromě té si v podání této lednové jubilantky budete moci poslechnout skladbu Oči, s níž za doprovodu orchestru Václava Hybše soutěžila v roce 1978 na festivalu Děčínská kotva.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...