Důležitý trombonista swingové éry, populární kytarista i česká zpěvačka žijící dlouho v zámoří

7. leden 2022

První setkání s dobrým swingem a jazzem tohoto roku se ponese v dotyku s kalendáriem. Začneme malým profilem proslulého trombonisty, především swingové éry, Trummyho Younga.

Trummy Young se narodil 12. ledna před 110 roky, tedy v roce 1912. Do světa jazzu vstoupil jako trumpetista, ale jméno si udělal jako trombonista, a to jistě v ne ledajakých bandech. Působil  v orchestru pianisty Earla Hinese, pak přestoupil do průkopnického bandu Jimmieho Lunceforda.

Po válce hrál Trummy Young s Bennym Goodmanem, ale i s jinými velikány, například Charliem Parkerem nebo Dizzym Gillespiem. Na začátku 50. let, když Trummymu bylo čtyřicet, se stal na dlouhých dvanáct let členem All-Stars Louise Armstronga, kde se snažil coby trombonista co nejcitlivěji přizpůsobit Satchmovu pojetí jazzu. Také se po jeho boku představil ve snímku High Society, ale účinkoval například i ve filmu Glenn Miller Story.

Nutno říci, že Trummy Young byl dobrým autorem, nejvíce ve spojení se Sy Oliverem, známým černošským kapelníkem, s nímž napsal i standard Easy Does It. A ten v podání Tommyho Dorseyho zazní v pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu.

Lee Ritenour

Dále přeplaveme, obrazně řečeno, k dosti jiné podobě jazzu, ale rovněž posluchačsky vstřícné. Jedenáctý leden, to je den sedmdesátin populárního kytaristy Lee Macka Ritenoura. Tento rodák z Kalifornie obepnul ve svém životě více podob jazzu a hudby, ale řekl bych, že nejvíce je zapsán v posluchačské veřejnosti v té popovější.

Už v šestnácti hrál Lee Mack Ritenour na kytaru s legendární skupinou Mamas and the Papas. Zanedlouho natáčel se slavnými jazzovými vokalisty Tonym Bennettem a Lenou Horne. Jako univerzitně vzdělaný kytarista byl silně ovlivněn stylem Wese Montgomeryho, v 70. letech natáčel  ceněná alba na pomezí funky a jazzu.

Potom se spíše orientoval ke komerčně atraktivnímu jazzu a měl hit Is It You s vokály Erica Tagga a další nahrávky, které se hrály v rádiích – sólové nebo formace Fourplay, do níž patřil.

Zdena Adamová

Poslední zastavení bude domácí. Zpěvačka Zdena Adamová Klapková, jejíž sedmdesáté narozeniny připadají na 10. leden, si získala dobrou reputaci v 70. letech, ale ještě předtím studovala klavír, balet, operní zpěv a herectví na pražské konzervatoři.

Zdena Adamová s deskou Mahagonu

Působila v Divadle Jiřího Wolkera a v Semaforu a hrála v legendární Kytici. Zdena Adamová byla členkou unikátního souboru C+K Vocal a jeho vůdčí osobnost Ladislava Kantor byl jejím manželem. Tím druhým byl Petr Klapka, baskytarista a hlavní  článek zajímavé jazz-rockové kapely 70. let s nestálým složením Mahagon. Zdena Adamová byla také rozhlasačka a uváděla třeba kdysi velmi poslouchané hudební pořady Toulky za písničkou na stanici Praha a Větrník na Vltavě.

Před více než čtyřmi desítkami let odešla s partnerem Petrem Klapkou a s malým synem do Ameriky,  kde získala stipendium na prestižní Berklee College of Music v Bostonu. Vrátila se zpátky do Čech a svůj pozoruhodný příběh zaznamenala v autobiografické knize Žena, která žila za oceánem.

Ale zpět do 70. let, kdy se Zdena Adamová umístila relativně vysoko v anketě Zlatý slavík a kdy natočila s kapelou Mahagon mimo jiné i album, na kterém jí patří bezeslovné vokály v pěti skladbách, neboť texty Pavla Vrby určené pro tuto desku nebyly schváleny.

Ještě natočila předtím dva singly s texty Pavla Kopty, i s písničkou s hudbou Petra Klapky Půlnoční bál. Kromě té si v podání této lednové jubilantky budete moci poslechnout skladbu Oči, s níž za doprovodu orchestru Václava Hybše soutěžila v roce 1978 na festivalu Děčínská kotva.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související