Kvůli ošetření není nutné vždy cestovat do ordinace. Zdravotní sestry pomáhají pacientům i doma
Pečovatelství a ošetřovatelství patří mezi služby, které poskytuje Český červený kříž. Jeho pobočku u nás založila dcera prvního československého prezidenta Alice Garrigue Masaryková, a tak právě na její počest nese agentura domácí péče při Českém červeném kříži jméno Alice. Zajišťuje dvě základní služby – ošetřovatelskou a pečovatelskou péči.
Jak vysvětluje koordinátorka terénních a sociálních služeb v Českých Budějovicích Marta Průša Sovová, pečovatelská služba Agentury domácí péče Alice je registrovanou sociální službou. „Řídí se tedy pravidly, zákonem a vyhláškami a pomáhá klientovi v tom, aby setrval domácím prostředí. To znamená, že on si sám určuje rozsah služby. Tu poskytují pracovnice přímé péče, které jsou na to vyškolené,“ uvádí.
Ošetřovatelská péče je pak odborná zdravotní péče poskytovaná v domácím prostředí. „To znamená, že my jí vykonáváme pouze tak, jak nám určí lékař. Je to lékařem určená služba, kterou poskytují zdravotní sestry s příslušným vzděláním. Jde o všeobecné sestry s minimálně dvouletou praxí u lůžka,“ popisuje Marta Průša Sovová.
Zatímco pečovatelskou službu, tedy například donášku obědů, pomoc s domácností nebo doprovod k lékaři, si klienti obvykle platí, zdravotní ošetřovatelská péče je plně hrazená pojišťovnami.
„Máme smlouvu se všemi zdravotními pojišťovnami, to znamená, že všichni klienti, pro které lékař předepíše zdravotní domácí péči, ji mají zdarma,“ potvrzuje koordinátorka Agentury domácí péče Alice.
Čtěte také
Vedoucí ošetřovatelské péče Jana Hůdová podává, že v agentuře pracuje celkem pět zdravotních sester. „To zaručuje takovou komorní atmosféru, všechny sestry znají úplně všechny pacienty, ke kterým dojíždíme. Každý den máme příležitost konzultovat změny ve zdravotním stavu, fotíme si rány, jako jsou třeba bércové vředy a špatně se hojící rány po operacích, a na základě fotodokumentace hodnotíme pravidelně stav,“ doplňuje.
Zdravotní sestry domácí péče podle ní velmi často pomáhají s léčbou bércových vředů. „Mnohdy jenom úprava léčebného režimu stačí, aby se noha začala rychle hojit. Pečujícím například řekneme, jak pacienta polohovat, aby nedocházelo k přímému tlaku na ránu,“ upřesňuje.
Mnohé rodiny oceňují třeba také pomoc při ošetřování proleženin. „To je také specifická rána, která se velmi špatně hojí, a my s tím máme zkušenosti. Rozpoznáme, pokud se stav začne komplikovat, dokážeme včas říct, že už se objevuje problém, který vyžaduje lékaře,“ dodává Jan Hůdová.
Celý rozhovor o Agentuře domácí péče Alice s koordinátorkou terénních a sociálních služeb Martou Průšou Sovovou a vedoucí ošetřovatelské péče Janou Hůdovou si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.
Související
-
Přehnaná péče seniorům neprospěje. Nechte je dělat běžné činnosti, cvičí tak mozek
Takzvanou smyslovou aktivizaci seniorů s demencemi propaguje Hana Vojtová, ředitelka domova seniorů v Prachaticích. Vydala i knihu s tipy na aktivity a paměťová cvičení.
-
Brýle pořizujeme hned, ale sluchadlům se vyhýbáme. Přitom velmi pomáhají, dají se i napojit na mobil
Nedoslýchavost až úplná hluchota vzniká jako vrozená vada, ale i v průběhu života mechanickým poškozením, silným hlukem, infekcemi. Člověk k ní může dospět také věkem.
-
Staří lidé se zmenšují. Jestliže ztratí více než tři centimetry, značí to většinou osteoporózu
Osteoporóza je v Česku podléčená. Lidé si toho, že jim řídnou kosti, všimnou v osmdesáti procentech případů pozdě. Jak říká lékařka Marie Ládová, osteoporóza dlouho nebolí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.