Košickou kroniku vedli téměř sto let samí učitelé

30. červen 2019

Košice u Soběslavi jsou obcí se 775 obyvateli. Historicky jsou významné tím, že tu bývala poštovna. Roku 1527 bylo zřízeno poštovní spojení mezi Prahou a Vídní. V Košicích byla křižovatka cest na Vídeň a Linec.

Kronika se tu píše od roku 1915. „První světová válka je v kronice popsána velmi podrobně. Možná proto, že první košickou obětí války byl kronikářův bratr Antonín Učitel,“ říká současná kronikářka Alena Procházková.

Košická kronika byla po první světové válce na dlouhou dobu v rukou učitelů, a to až do roku 2010.

„V roce 1935 se tu šířil záškrt a břišní tyfus a zemřelo tu několik dětí. V kronice je také podrobně vylíčeno, jak Němci obsazovali Čechy a Moravu na začátku druhé světové války,“ vypichuje nejdramatičtější momenty z dějin obce Alena Procházková, která přerušila téměř stoletou tradici kronikářů učitelů.

„Kroniku píšu od roku 2011. Dokud jsem nebyla v důchodu, dělala jsem účetní,“ dodává Procházková.

autoři: Petr Kronika , Jana Bártů
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.