Kněz a básník František Hroznata Janoušek
„Rád říkávám, že jsem z té Kardašovy Řečice, kde se v čísle 57 usadil vrabec z Pohádky ptačí Karla Čapka,“ tak začíná knížka Jiskry z popela, ve které František Hroznata Janoušek popisuje zážitky ze svého dětství a mládí.
Narodil se ve zmíněném městečku na Jindřichohradecku na jaře roku 1939. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vystudoval teologii, stal se katolickým knězem a vstoupil do řádu premonstrátů. Během své duchovenské služby vystřídal celou řadu působišť, především v jižních a západních Čechách. Nyní je farářem v Kamenici nad Lipou.
Velkou láskou Františka Hroznaty Janouška je ale také umění, literatura, historie. Podílel se na vzniku filmu a sborníku věnovaného katovickému páteru Jílkovi, umučeného nacisty; věnoval se osudům českých kněží, kteří odešli do Nebrasky v USA; znovuobjevil zapomenutého básníka Josefa Berku; zabývá se vztahem Josefa Váchala s básníkem Františkem Kašparem. Píše, vydává knihy a ve svém zápalu připomíná kněze, které známe z obrozeneckých románů.
„Ve studentských letech jsem rád chodíval s knihou v rukách polní cestou,“ popisuje páter Janoušek své mládí. „Za poli v několikakilometrové vzdálenosti na obzoru, mezi vesnicemi Nítovice a Pleše je Remíz, mírné návrší s temným pruhem lesa. Ve výši nade mnou někdy jásavě zpíval skřivánek. Večer nad remízem zapadající slunce rozehrávalo svou světelnou symfonii,“ pokračuje a dodává: „Uplynulo téměř čtyřicet let, kdy jsem tou cestou naposled šel. Nedávno jsem z okna vlaku jedoucího z Veselí nad Lužnicí do Jindřichova Hradce tento zářivý div nad černým pruhem lesa na Remízu opět zahlédl.“
Poslechněte si celé vyprávění tak, jak jej zaznamenal redaktor Filip Černý.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka