Klíšťata jsou mimořádně aktivní. Před encefalitidou ochrání očkování, před boreliózou zatím ne
Nejvíc za poslední roky může být letos podle hygieniků onemocnění přenášených klíšťaty na jihu Čech. Kvůli vysoké aktivitě parazitů už počet potvrzených případů boreliózy překročil 150. To je zhruba o tři desítky více než loni. Klíšťatům velmi vyhovuje aktuální vlhké počasí s teplotami kolem dvaceti stupňů Celsia. V důsledku klimatických změn se navíc stále častěji vyskytují i v horských oblastech.
„Zima ustupuje dříve a přichází později. Zvyšují se průměrné teploty, a to i ve vyšších nadmořských výškách. I v horách tedy začínají být podmínky pro klíšťata ideální, takže se tam stěhují,“ uvádí epidemioložka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Gabriela Žampachová.
Aktivita klíšťat je teď podle monitoringu Českého hydrometeorologického ústavu prakticky na celém území republiky na nejvyšším, tedy pátém stupni.
Častý déšť posledních dní je pro život parazitů ideální. „Klíšťata začínají být aktivní při pěti stupních, ale ideál pro ně je patnáct a více stupňů a k tomu vlhko. Když bude sucho, tak jim to až tolik nevyhovuje,“ popisuje Gabriela Žampachová.
Čtěte také
Jednou z nejúčinnějších zbraní proti klíšťové encefalitidě je očkování. Mezi lidmi se často šíří informace, že je možné ho podstoupit pouze v zimních měsících. To ale podle Gabriely Žampachové rozhodně není pravda. „Očkovat se může celoročně, ale doporučuje se to v zimních měsících, aby se stačily vytvořit ochranné protilátky na sezonu,“ vysvětluje.
Vakcína proti lymské borelióze naopak už několik let prochází podrobným vědeckým testováním a na trhu zatím stále ještě není.
Klíčová je proto dostatečná prevence, která má několik zásad. „Využít vhodné oblečení, které zakrývá celé tělo. Vhodné boty, nejít naboso v sandálech, to si vyloženě koledujeme o klíště. Samozřejmě používat repelent a po návratu domů prohlédnout celé tělo a včas odstranit přisátá klíšťata,“ vyjmenovává epidemioložka.
Celý pořad Přímá řeč věnovaný aktuálnímu výskytu klíšťat si poslechněte online. Připravil Matěj Vodička. Hostem je Gabriela Žampachová z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.
Související
-
V městských parcích je víc infikovaných klíšťat než v lese, každé čtvrté přenáší boreliózu
Víc než klíšťata v lesích jsou pro člověka nebezpečná ta, která se vyskytují v městských parcích. Budějovičtí vědci našli u každého čtvrtého bakterie způsobující boreliózu.
-
Trvalé následky zanechá klíšťová encefalitida u mnoha pacientů, říká lékař a doporučuje očkování
Proti klíšťové encefalitidě je očkováno asi 40 procent Čechů. Více než polovina lidí se tedy nechrání. Přitom neexistuje jiná obrana a onemocnění může mít vážné následky.
-
Vakcína proti borelióze testovaná v Česku funguje stoprocentně. Je to převratný objev, říká vědec
Parazit na parazitu. To je bakterie borelie anebo virus encefalitidy, který se do těla člověka dostane z nakaženého klíštěte. Ve svém důsledku nás může ohrozit na životě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka