Když máme zavřeno, stačí zazvonit, říkal budějovický galerista Jaromír Schel

18. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alena a Jaromír Schelovi se svým synem Petrem
0:00
/
0:00

Ve věku 80 let zemřel v červenci 2020 Jaromír Schel, nepřehlédnutelná postava kulturního života v Českých Budějovicích. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor z cyklu Jihočeši, který vznikl v roce 2019.

Jaromír Schel byl dlouholetým ředitelem Domu kultury Metropol v Českých Budějovicích. Až do své smrti pak vedl společně s manželkou Alenou galerii v Panské ulici.

„Povídání s tímto milovníkem kultury bylo, proč to nepřiznat, povznášející. Měl jako vzdělaný člověk  velký přehled napříč mnoha uměleckými žánry a spoustu osobních zajímavých zážitků, o nichž dokázal skvěle vyprávět. Byl noblesní a galantní, stále plný nápadů,“ popsala redaktorka Ivana Šimánková, která s ním před rokem rozhovor natočila.

Čtěte také

Jaromír Schel vzpomínal například na své dětství ve středních Čechách. „Měl jsem krásné dětství, já jsem zažil zázrak. Mezi Kolínem a Poděbrady se bagrovalo Labe, dělal se tam jez, a jak vyváželi ten sediment, objevil jsem tam takové historické nádoby,“ vyprávěl.

„Lžíce těch bagrů byly naprosto lhostejné, nabraly několik vrstev najednou a ty vrstvy se od sebe často lišily, byly mezi nimi stovky, často i tisíce let. Navíc jsem tam objevil něco, co mě donutilo začít jezdit do muzea – kel z nějakého zvířate, který měl na sobě čárečky, jako dělal místní hostinský chlapům na podtácky,“ dodal.

Dále v rozhlasovém rozhovoru Jaromír Schel mluvil o práci v dole nebo kamarádech. Také společně s manželkou Alenou pozval do Galerie U Schelů v Českých Budějovicích. „I kdybychom snad měli zavřeno, stačí zazvonit a přijdeme vám otevřít,“ řekl tehdy.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...