Když má zvíře zvláštní výraz podobný úsměvu a je strnulé, může to značit tetanus

7. listopad 2019

Tetanus je onemocnění, které může postihnout všechny teplokrevné živočichy. Na rozdíl od člověka, pro kterého je smrtelně nebezpečný, u zvířat je léčitelný.

Náchylnější k tetanu jsou koně, ovce, kozy, hlodavci a králíci. Psi a kočky mu lépe odolávají, u ptáků je nákaza téměř vyloučená.

Onemocnění způsobuje bakterie Clostridium tetani, která se nachází v půdě. „Nejčastěji se vyskytuje v místech, kde bývala různá mrchoviště, spaloviště uhynulých zvířat. Také se naprosto běžně vyskytuje v koňském trusu,“ uvádí českobudějovická veterinářka Lucie Míková.

K nákaze tetanem dochází přes otevřené rány. „První riziko je u psů mezi prvním až čtvrtým měsícem, kdy vyměňují zuby a dochází k otevřeným ranám v dutině ústní. Dále jsou vstupní branou pro onemocnění jakákoli poranění, včetně rány ve zvukovodu nebo porodních cestách,“ říká veterinářka.

Čtěte také

Tetanus se projevuje určitými příznaky. Jedním z nich může být například zvýšená teplota nebo změna výrazu. „Mají koutky natažené k uším, vypadají, jako když se smějí, a mají i uši stažené dozadu. Dále je docela problematický pohyb, zvíře se pohybuje jako na jehlách, je strnulé, reaguje lekáním i nepřirozeným pohybem na jakýkoli zvýšený hluk,“ popisuje Lucie Míková.

„Pokud dojde ke křečím, zvíře leží na boku a má nohy napnuté v permanentní křeči, stejně tak hlavu a krk. Pak už je velmi problematické ho vyléčit,“ dodává.

Léčba může trvat až tři týdny. Nejprve je nutné najít vstupní bránu infekce, pak ránu vydezinfikovat a zvířeti podat antibiotika a další léky. U psů je možné tetanu předcházet očkováním.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...