Kdo by nechtěl být šťastný s orchestrem Slávy Kunsta a třeba si poslechnout jazz od slavné písničkářky
Do swingové, potažmo jazzové nálady vstoupíme roztomilou maličkostí. Před 61 roky vydal Supraphon na export zaměřené malé album se čtyřmi skladbami The Crazy Ragtimers s orchestrem Slávy Kunsta.
Jednou z nich byla za dva roky stoletá písnička autorů Vincenta Youmanse a Irvinga Caesara I Want To Be Happy, Chci být šťastná(ý), z muzikálu No, No, Nanette. Později ji natočila Ella Fitzgerald, ale také Mills Brothers, orchestr Bennyho Goodmana a mnozí jiní, ale i český orchestr harmonikáře a klávesisty Slávy Kunsta.
Datum 7. listopadu má neblahé historické asociace, ale také může být vnímáno v mnohem příjemnější souvislosti. V tento den totiž oslaví osmdesátiny legendární písničkářka kanadského původu Joni Mitchell, vlastním jménem Roberta Joan Anderson.
Joni Mitchell patřila k velkým postavám folkové scény na přelomu 60. a 70. let spolu s Bobem Dylanem, Leonardem Cohenem a Joan Baez. Její písničky jako Chelsea Morning, Both Sides Now nebo The Circle Game jsou opravdovými klenoty, podobně jako alba Clouds, Ladies of the Canyon a Blue.
Čtěte také
Na desce Court and Spark, vydané v lednu 1974, však Joni Mitchell začala flirtovat s jazzem a jazzovou fúzí. A tento posun vyvrcholil albem Mingus, které je poctou jazzovému velikánovi. Kontrabasista Charles Mingus se na jeho vzniku rovněž podílel, i když se jeho vydání už nedočkal.
O jistý výraz žánrového přesahu půjde také v další části swingové, potažmo jazzové půlhodinky. Yvettu Simonovou, oslavující 95. narozeniny a stále navzdory velmi vysokému věku aktivní, nelze jistě považovat za swingovou a už vůbec ne jazzovou zpěvačku. Její pevná pozice i ve spojení s Milanem Chladilem byla a je ve standardní populární hudbě, avšak několik nahrávek Yvetty Simonové s náznaky jazzu můžeme najít. Třeba v české verzi slavné písně bossa novy Desafinado autora Antônia Carlose Jobima a ve swingovém standardu Sentimental Journey.
V závěru ještě vzpomeneme nedávného stého výročí narození vynikajícího a zvláště v padesátých letech oceňovaného kytaristy Barneyho Kessela.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.