Kdo je jiný, vzbuzuje obavy, a to se snadno mění v nenávist, říká fotograf Nabarveného ptáčete

12. leden 2020

Prvním umělcem, jehož díla letos představuje galerie Českého rozhlasu České Budějovice, je Jan Dobrovský. Muž mnoha profesí, mimo jiné novinář, podnikatel a fotograf, přivezl své snímky, které pořídil při natáčení filmu Nabarvené ptáče.

„Nabarvené ptáče se natáčelo na filmový pás, což je dneska archaická metoda, a já jsem chtěl mít na fotografiích stejnou atmosféru. Proto jsem začal fotit na film, který se používal do kamery. Většina fotografií je ale digitálních, jen jsem je posléze stylizoval do podoby filmového materiálu,“ vysvětluje Jan Dobrovský.

Zachycoval místa, na která se zrovna nesvítilo filmovou kamerou, události mezi scénami, přípravy, zkoušky. „Scény, které jsou přímo ve filmu, jsem nefotil. Připadalo mi zbytečné zachycovat něco, co bude vidět na plátně, ale o to jsem měl trochu složitější podmínky,“ vzpomíná.

Film Nabarvené ptáče natočil režisér Václav Marhoul podle románu Jerzyho Kosińského. Líčí osud malého chlapce během druhé světové války. Rodiče ho ve snaze uchránit před masovým vyhlazováním Židů posílají na venkov, kde se však kvůli své odlišnosti setkává se strachem, opovržením a krutostí.

Čtěte také

„Román má pro mě obrovský přesah tím, co sděluje o násilí a lidské povaze. Příběh je velmi syrový, surový, možná pro někoho nestravitelný. Předpokládal jsem, že film bude vyvolávat nějakou emoci, a já jsem chtěl tou fotografií být přece jen trochu vlídnější, mít nějaký poetičtější pohled na ten příběh, aby byl stravitelný i pro ty, kdo do kina nepůjdou, protože se toho budou bát,“ říká Jan Dobrovský.

Hlavním tématem je podle něj jinakost, to, jak lidé vnímají někoho, kdo je čímkoli jiný. „Jinakost vzbuzuje obavy, strach, a to se snadno přetaví do nenávisti. To je problém,“ dodává.

Jan Dobrovský byl u natáčení po celou dobu od jara 2017 do léta 2018 v Čechách, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině. Snímky, které pořídil, si můžete prohlédnout v budově Českého rozhlasu České Budějovice do konce února.

Rozhovor s fotografem Nabarveného ptáčete přináší kulturní magazín Kavárna. Dále zve na výstavu jihočeského umělce Romana Brichcína v českobudějovickém Domě umění, představuje novou audioknihu Dědina a také filmy, které si odnesly ocenění Zlatý glóbus.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.