Karel Klostermann: Čemu se ve světě lidé naučí. Humorný příběh o jednom „světákovi“ ze šumavských Nezdic
Petr Volejk byl něco mezi chalupníkem a domkařem a v rodných Nezdicích provozoval ševcovské řemeslo. Po třicítce se mu ale zachtělo poznat jinší svět. Přestal šít boty a odešel s partou krajanů do Rakous a do Němec pracovat na stavbě železnic. V létě „trhančil“ a na zimu se vracel zpátky domů k ženě. Ta mu ale při zkušenostech z velkého světa brzy přestala stačit…
Humorný příběh o jednom „světákovi“ ze šumavských Nezdic, který si neporadil s krávou, s prasetem a nakonec ani se svojí ženou, napsal Karel Klostermann.
Knižně vyšel text poprvé v povídkovém souboru Pošumavské rapsodie v roce 1908. Rozhlasové zpracování pochází z roku 2001, kdy příběh načetla herečka Apolena Veldová.
Karel Klostermann
Své německy psané povídky začíná Karel Klostermann (1848-1923) coby zralý muž téměř na prahu čtyřicítky publikovat v roce 1885 v listě Politik.
O pár let později – v roce 1890 – vychází jeho první a jediná německy psaná kniha Böhmerwaldskizzen (do češtiny přeložena až v roce 1923). Očekávaný úspěch se nedostavuje, autor tedy v témže roce publikuje v časopise Osvěta první česky psanou povídku Rychtářův syn.
V roce 1892 vychází knižně jeho první a zřejmě nejznámější román Ze světa lesních samot oceněný výroční cenou České akademie.
Stejnou cenu získal on, česky píšící Němec, v roce 1895 i za svůj další román Za štěstím. Literární dílo „autora šumavských hvozdů“ tvoří téměř čtyřicet svazků Sebraných spisů.
Související
-
Petra Soukupová: Grilování. Mohl to být skvělý výlet, jenže vše se zase nějak zvrtlo…
Lucie se těší na romantický víkend se svým přítelem Vláďou. Vztah ale není úplně hladký a hladký nebude ani výlet, ať se submisivní Lucie snaží sebevíc…
-
Petra Hůlová: Paměť mojí babičce. Strhující vyprávění několika generací mongolských žen
Ve stepích i městech dalekého Mongolska se odehrává román Paměť mojí babičce. Autorka čerpala inspiraci přímo v této asijské zemi, kde ještě jako studentka pobývala.
-
Jan Štifter: Růže z papíru. Příběh o lásce, chudobě a zákeřné nemoci
Povídka Růže z papíru je součástí mozaiky Krajina roztavených zvonů. Jan Štifter do ní poskládal příběhy několika mužů z Trhosvinenska od 30. let 19. století do roku 2069.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka