Jan Štifter: Růže z papíru. Příběh o lásce, chudobě a zákeřné nemoci odehrávající se v polovině 19. století na Trhosvinensku
Povídku Růže z papíru najdeme v povídkové mozaice s názvem Krajina roztavených zvonů, kterou letos na jaře vydalo nakladatelství Vyšehrad. Jan Štifter do ní poskládal příběhy několika mužů z Trhosvinenska sahající od 30. let 19. století do roku 2069.
Napsal: Jan Štifter
Interpret: Pavel Oubram
Režie: Martina Schlegelová
Dramaturgie: Martina Toušková
Mistr zvuku: Michal Kolář
Natočeno v Českém rozhlase České Budějovice.
Premiéra.
Českobudějovický rodák, spisovatel a novinář Jan Štifter (1984) debutoval v roce 2014 novelou Kathy, což je příběh o mladé Češce žijící ve spokojeném manželství s šumavským Němcem, která se však po válce musí rozhodnout, zda je pro ni důležitější manželský slib, nebo národnost.
O dva roky později vydal novelu Café Groll, vyprávění o mladém lékaři, který měl za první republiky v Českých Budějovicích dohled nad lehkými dívkami. Milostnou romanci z českobudějovických nevěstinců má od roku 2020 na programu i Jihočeské divadlo. Podle této novely vznikla v Českém rozhlase České Budějovice také stejnojmenná osmidílná četba na pokračování.
V roce 2018 vychází autorovi román Sběratel sněhu, příběh z budějovické periferie, v němž se prolínají tři časové linie a tři různé osudy. V roce 2022 vydalo domovské nakladatelství Vyšehrad Janu Štifterovi další román s názvem Paví hody, venkovskou románovou kroniku z první poloviny 20. století.
Jan Štifter píše také povídky, které v roce 2020 vyšly v knížce Světlo z Pauliny. Najdeme v ní deset povídek odehrávajících se většinou v autorově rodném kraji. Většina z nich má i rozhlasovou podobu. Jan Štifter je také autorem „velmi osobního průvodce po místech, kde se duše může nadechnout“, tedy průvodce po jeho milovaných Novohradských horách s názvem Za tichem. Momentálně se chystá na knížku pohádek pro děti.
Velkou inspirací pro mě bylo v tomhle případě setkání s pamětníky z Petříkova a Těšínova - jeden z nich mi vyprávěl o dívce, která pracovala proto, aby si vydělala na papírovou kytici na rakev. Byla nemocná a věděla, že nikdo jiný jí kytku nekoupí. Takže tahle dívka skutečně žila a odpočívá na hřbitově, nejspíš v Jílovicích.
Jan Štifter
Související
-
Michaela Klevisová: Cizí dům. Stará chalupa v západních Čechách skrývá dávná tajemství
Je z dražby, o jejím původním majiteli toho ti noví moc nevědí. Příliš senzitivní Marta se ve starém domě moc necítí. I nedaleký vrch Vladař je opředený tajemstvím.
-
Svatební cesta do Jiljí. Humorné vyprávění Miroslava Skály o předsvatební dobrodružné zkoušce
Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ. Vypravěč příběhu, trochu suchopárný pětatřicátník milující pořádek a řád, si chce otestovat svoji vyvolenou...
-
Ten náš Flíček. Inteligentní, ale nepoddajný pes a drsná Aljaška v povídce Jacka Londona
Dva dobrodruzi si pořídí psa, kterého chtějí zapřáhnout do saní. Flíček je krásný a inteligentní, ne však tím správným směrem. Je zřejmě příliš chytrý na to, aby pracoval.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka