Jan Štifter: Růže z papíru. Příběh o lásce, chudobě a zákeřné nemoci odehrávající se v polovině 19. století na Trhosvinensku

30. červen 2024

Povídku Růže z papíru najdeme v povídkové mozaice s názvem Krajina roztavených zvonů, kterou letos na jaře vydalo nakladatelství Vyšehrad. Jan Štifter do ní poskládal příběhy několika mužů z Trhosvinenska sahající od 30. let 19. století do roku 2069.

Růže z papíru
Napsal: Jan Štifter
Interpret: Pavel Oubram
Režie: Martina Schlegelová
Dramaturgie: Martina Toušková
Mistr zvuku: Michal Kolář
Natočeno v Českém rozhlase České Budějovice.
Premiéra.

Českobudějovický rodák, spisovatel a novinář Jan Štifter (1984) debutoval v roce 2014 novelou Kathy, což je příběh o mladé Češce žijící ve spokojeném manželství s šumavským Němcem, která se však po válce musí rozhodnout, zda je pro ni důležitější manželský slib, nebo národnost.

O dva roky později vydal novelu Café Groll, vyprávění o mladém lékaři, který měl za první republiky v Českých Budějovicích dohled nad lehkými dívkami. Milostnou romanci z českobudějovických nevěstinců má od roku 2020 na programu i Jihočeské divadlo. Podle této novely vznikla v Českém rozhlase České Budějovice také stejnojmenná osmidílná četba na pokračování.

V roce 2018 vychází autorovi román Sběratel sněhu, příběh z budějovické periferie, v němž se prolínají tři časové linie a tři různé osudy. V roce 2022 vydalo domovské nakladatelství Vyšehrad Janu Štifterovi další román s názvem Paví hody, venkovskou románovou kroniku z první poloviny 20. století.

Jan Štifter píše také povídky, které v roce 2020 vyšly v knížce Světlo z Pauliny. Najdeme v ní deset povídek odehrávajících se většinou v autorově rodném kraji. Většina z nich má i rozhlasovou podobu. Jan Štifter je také autorem „velmi osobního průvodce po místech, kde se duše může nadechnout“, tedy průvodce po jeho milovaných Novohradských horách s názvem Za tichem. Momentálně se chystá na knížku pohádek pro děti.

Velkou inspirací pro mě bylo v tomhle případě setkání s pamětníky z Petříkova a Těšínova - jeden z nich mi vyprávěl o dívce, která pracovala proto, aby si vydělala na papírovou kytici na rakev. Byla nemocná a věděla, že nikdo jiný jí kytku nekoupí. Takže tahle dívka skutečně žila a odpočívá na hřbitově, nejspíš v Jílovicích.
Jan Štifter

Jan Štifter při natáčení Krajiny roztavených zvonů v Českém rozhlase České Budějovice
Spustit audio

Související