Svatební cesta do Jiljí. Humorné vyprávění Miroslava Skály o předsvatební dobrodružné zkoušce, které proslavil stejnojmenný film
Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ. Vypravěč příběhu, trochu suchopárný pětatřicátník milující pořádek a řád, si chce otestovat svoji vyvolenou, dívku, která neumí číst v mapách a je na jeho vkus poněkud romantická a nesystematická. Vypraví se s ní na předsvatební cestu do Jiljí…
Napsal: Miroslav Skála
Interpret: Jiří Tomek
Režie: Eva Řehořová
Pořad připravila: Sylva Bartůšková
Natočeno v brněnském rozhlasovém studiu v roce 1984.
Svatební cesta do Jiljí, novela spisovatele a novináře Miroslava Skály, vyšla poprvé v roce 1972. O jedenáct let později, v roce 1983, měl premiéru stejnojmenný film Hynka Bočana, kde v hlavních rolích zazářili Libuše Šafránková a Josef Abrhám.
Film se natáčel na řadě míst v Čechách – v Mělníku, v Krkonoších, v hotelu Skála ve Vítkovích a také v jihočeských Poněšicích. V tamním rekreačním středisku byl správcem kamarád hlavního hrdiny v podání Jiřího Kodeta.
Třídílná četba na pokračování vznikla v brněnském rozhlasovém studiu v roce 1984.
Miroslav Skála
Spisovatel a novinář Miroslav Skála se narodil v roce 1924 v Kyjově, kde později vystudoval gymnázium. Během studií hrál ochotnicky divadlo a na trubku v jazzové skupině. Těsně před maturitou byl i se svými spolužáky totálně nasazen na práci v kyjovském hnědouhelném dole.
Po válce vystudoval češtinu a ruštinu na brněnské filozofické fakultě. Poté se stal učitelem, lektorem ruštiny, ale již roku 1954 začal pracovat jako literární redaktor v brněnském studiu Československého rozhlasu, kde úzce spolupracoval s Vladimírem Fuxem a Vlastimilem Pantůčkem. Byl podepsán pod pořadem Rozhlasový měsíčník nebo Na shledanou v sobotu.
V roce 1959 spolu zmíněná trojice založila satirické a kabaretní divadlo Večerní Brno. Miroslav Skála se stal jeho kmenovým autorem, psal satirické hry na aktuální témata i kabaretní pásma.
V 60. letech odešel kvůli psychickým problémům do invalidního důchodu. V letech 1970–1976 spolupracoval s brněnským loutkovým divadlem Radost jako lektor a příležitostný loutkoherec. V únoru 1989 spáchal sebevraždu.
Jeho zřejmě nejznámější knížka Svatební cesta do Jiljí vyšla poprvé v roce 1972. Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů (1979) vykresluje z komické perspektivy psychiatrickou léčbu přepracovaného učitele. Hrdinou knihy Uvěřitelné příhody doktora Papula (1981) je fiktivní postava amatérského filozofa Papulipidesa zápasícího s náhodou a nevypočitatelností, které ruší vědecké zákonitosti.
Související
-
Jak se plaší smrt. Vyprávění stíhacího pilota Antonína Lišky o československých letcích v Anglii
Život československých letců za druhé světové války v Anglii zachytil bývalý pilot Antonín Liška. Popisuje vzrušující okamžiky vzdušných soubojů, ale také chvíle odpočinku.
-
Můj muž týral lidi? Skutečný příběh zvláštního manželství gestapáka a ženy, která pomáhala zatčeným
Oskar Felkl proslul jako jeden z nejvýkonnějších příslušníků gestapa. V červnu 1942 „úřadoval“ v Lidicích, kde vyvolával na popravu muže shromážděné v Horákově statku.
-
Poslední kousek zdi. Příběh o jedné cestě do minulosti od současné autorky Simony Bohaté
Jaromírovi je přes šedesát a podniká „cestu do minulosti“. Vydává se do česko-rakouského pohraničí, do vesnice, kam v 50. letech coby začínající učitel dostal umístěnku.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.