Svatební cesta do Jiljí. Humorné vyprávění Miroslava Skály o předsvatební dobrodružné zkoušce, které proslavil stejnojmenný film

28. červen 2024

Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ. Vypravěč příběhu, trochu suchopárný pětatřicátník milující pořádek a řád, si chce otestovat svoji vyvolenou, dívku, která neumí číst v mapách a je na jeho vkus poněkud romantická a nesystematická. Vypraví se s ní na předsvatební cestu do Jiljí…

Svatební cesta do Jiljí
Napsal: Miroslav Skála
Interpret: Jiří Tomek
Režie: Eva Řehořová
Pořad připravila: Sylva Bartůšková
Natočeno v brněnském rozhlasovém studiu v roce 1984.

Svatební cesta do Jiljí, novela spisovatele a novináře Miroslava Skály, vyšla poprvé v roce 1972. O jedenáct let později, v roce 1983, měl premiéru stejnojmenný film Hynka Bočana, kde v hlavních rolích zazářili Libuše Šafránková a Josef Abrhám.

Film se natáčel na řadě míst v Čechách – v Mělníku, v Krkonoších, v hotelu Skála ve Vítkovích a také v jihočeských Poněšicích. V tamním rekreačním středisku byl správcem kamarád hlavního hrdiny v podání Jiřího Kodeta.

Třídílná četba na pokračování vznikla v brněnském rozhlasovém studiu v roce 1984.

Miroslav Skála

Spisovatel a novinář Miroslav Skála se narodil v roce 1924 v Kyjově, kde později vystudoval gymnázium. Během studií hrál ochotnicky divadlo a na trubku v jazzové skupině. Těsně před maturitou byl i se svými spolužáky totálně nasazen na práci v kyjovském hnědouhelném dole.

Po válce vystudoval češtinu a ruštinu na brněnské filozofické fakultě. Poté se stal učitelem, lektorem ruštiny, ale již roku 1954 začal pracovat jako literární redaktor v brněnském studiu Československého rozhlasu, kde úzce spolupracoval s Vladimírem Fuxem a Vlastimilem Pantůčkem. Byl podepsán pod pořadem Rozhlasový měsíčník nebo Na shledanou v sobotu.

V roce 1959 spolu zmíněná trojice založila satirické a kabaretní divadlo Večerní Brno. Miroslav Skála se stal jeho kmenovým autorem, psal satirické hry na aktuální témata i kabaretní pásma.

V 60. letech odešel kvůli psychickým problémům do invalidního důchodu. V letech 1970–1976 spolupracoval s brněnským loutkovým divadlem Radost jako lektor a příležitostný loutkoherec. V únoru 1989 spáchal sebevraždu.

Jeho zřejmě nejznámější knížka Svatební cesta do Jiljí vyšla poprvé v roce 1972. Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů (1979) vykresluje z komické perspektivy psychiatrickou léčbu přepracovaného učitele. Hrdinou knihy Uvěřitelné příhody doktora Papula (1981) je fiktivní postava amatérského filozofa Papulipidesa zápasícího s náhodou a nevypočitatelností, které ruší vědecké zákonitosti.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.