Jak se plaší smrt. Vyprávění stíhacího pilota Antonína Lišky o československých letcích v Anglii
Život skupiny československých stíhacích letců za druhé světové války na letišti ve Whitehillu ve Velké Británii zachycuje bývalý pilot Antonín Liška ve své knížce z roku 1983. Popisuje vzrušující okamžiky vzdušných soubojů, kdy o životě rozhodují zlomky vteřiny a vítězí ten, kdo lépe zvládl zbraň, ale také chvíle odpočinku.
Román o letcích bojujících v řadách RAF uvádíme jako vzpomínku na rozhlasové herectví Martina Hrušky. Rodák z Českých Budějovic, dlouholetý člen činohry Jihočeského divadla před pár dny nečekaně zemřel. Jeho poslední angažmá bylo v pražském Divadle pod Palmovkou.
Desetidílnou četbu na pokračování Jak se plaší smrt podle stejnojmenné knihy Antonína Lišky natočil v roce 2009 ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice.
Antonín Liška
Antonín Liška se narodil v roce 1911 v Hromnici na Plzeňsku. Absolvoval vojenskou akademii v Hranicích a letecké oddělení vojenské akademie v Prostějově. Po odchodu z prostějovské akademie působil na letišti v Hradci Králové.
Před německými okupanty uprchl v roce 1939 do Polska, doma zůstala manželka, kterou nacisté internovali. Po porážce Polska odešel do SSSR, kde byl uvězněn. Po propuštění odcestoval do Velké Británie a stal se stíhacím pilotem Britského královského letectva, aby aktivně bojoval proti nacistickému Německu.
Čtěte také
Zázrakem přežil těžká zranění, která utrpěl při bojovém letu v červnu 1942. Když se vyléčil, byl přeškolen na pilota dopravních letadel.
Po návratu do Československa byl zařazen do nově vytvořeného Leteckého dopravního pluku. Zde létal mimo jiné s tehdejším ministrem zahraničí Janem Masarykem.
Krátce po komunistickém převratu byl vyhozen z armády, pronásledován, několik let střídal podřadná zaměstnání. Po roce 1968 mohl jako člen Svazu protifašistických bojovníků chodit na besedy s mládeží.
O boji českých letců za druhé světové války napsal knihy Stíny na obloze (1946), Jak se plaší smrt (1983) a Cesty mužů (1992).
Zdeňku Svěrákovi pomáhal při psaní scénáře ke slavnému filmu jeho syna, režiséra Jana Svěráka, Tmavomodrý svět, který vypráví právě o působení o českých letců ve Velké Británii.
Generál Antonín Liška zemřel v prosinci 1998. Pohřben je ve své rodné vsi.
Související
-
Můj muž týral lidi? Skutečný příběh zvláštního manželství gestapáka a ženy, která pomáhala zatčeným
Oskar Felkl proslul jako jeden z nejvýkonnějších příslušníků gestapa. V červnu 1942 „úřadoval“ v Lidicích, kde vyvolával na popravu muže shromážděné v Horákově statku.
-
Poslední kousek zdi. Příběh o jedné cestě do minulosti od současné autorky Simony Bohaté
Jaromírovi je přes šedesát a podniká „cestu do minulosti“. Vydává se do česko-rakouského pohraničí, do vesnice, kam v 50. letech coby začínající učitel dostal umístěnku.
-
Podzim v zahradní restauraci. Hořce ironický příběh o posledních věcech člověka čte Josef Vinklář
František Flanderka je bývalý učitel češtiny a dějepisu. Je bláhově a naprosto platonicky zamilován do své někdejší žačky. Píší se 80. léta a on odevzdaně glosuje život.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.