Kameru v autě mít můžete. Má to své výhody, ale také rizika

11. červen 2021

Používáte v autě palubní kameru a nahráváte s ní během jízdy? Takových záznamů se najde třeba na internetu hodně, ale je to vůbec zákonem povolené?

Také jste si někdy jako řidiči nebo spolucestující řekli, že to, co jste právě cestou zažili nebo viděli, vám asi nikdo neuvěří a že je škoda, že to nemáte natočené na kameru? Anebo kvůli většímu pocitu vlastní bezpečnosti? To když jste se stali například svědky nebo i účastníky dopravní nehody.

Je možné pak použít natočené záběry jako důkazní materiál?

Pokud jste přemýšleli i nad tím, že si kameru do auta pořídíte, pak si poslechněte reportáž Zdeňka Zajíčka. Dozvíte se, jaké výhody, ale i jaká rizika to může přinést.

Základním pravidlem je, že kamera v autě nesmí bránit výhledu řidiči. Je také nutné si uvědomit, že pokud nahrajete pořízené video na nějakou sociální síť nebo kamkoli jinam na internet, může to pro vás znamenat jisté komplikace.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.