Kalhoty „praštěnky“ z hromadné svatby a další části lidových krojů vystavuje muzeum v Bechyni
Historicky poprvé vystavuje městské muzeum v Bechyni na Táborsku sbírku lidových krojů z národopisných oblastí Blat a Kozácka. Vyšívané haleny, sukně nebo čepce zůstávaly desítky let skryty v přítmí depozitáře. Mezi exponáty je i slavnostní oblečení snoubenců, kteří se v Praze roku 1836 zúčastnili při korunovaci císaře Ferdinanda V. českým králem hromadné svatby.
„Máme tady skutečný příběh ženicha a nevěsty z Hvožďan. Jmenovali se František Skalák a Anna Korbelová a byli vybráni jako svatební pár na slavnost po korunovaci císaře Ferdinanda pátým českým králem v roce 1836. O několik dní později se v pražské Invalidovně měla konat taková hromadná svatba,“ vypráví kurátorka výstavy Jana Janáčková.
Ukazuje figurínu oblečenou do autentického dobového oděvu. „Ženich měl dlouhý kabát, téměř na zem, a klobouk podobný cylindru zdobený voničkou. Dochovala se část jeho skutečného oblečení, jsou to jelenicové kalhoty zvané praštěnky. Ono se jim tak říkalo, protože byly velice úzké a při pohybu hrozilo, že prasknou,“ usmívá se.
V jedné z vitrín jsou k vidění zdobené čepce. „Tady jsme u čepců, které jsou typické pro blatské ženy. To už byl bohatší region, podle toho čepce také vypadají. Jsou zdobené kovovými nitěmi zvanými dracouny, paličkovanou krajkou, různými korálky nebo granátky a kovovými flitry. Spíše už připomínají měšťanské čepce,“ popisuje Jana Janáčková.
Právě čepce byly s dalšími druhy pokrývek hlavy důležitou součástí kroje. Podle etnografky Blatského muzea Zuzany Čermákové vyjadřovaly postavení ženy. „Svobodná žena měla pouze úzký vínek přes čelo a vdaná žena se již začala zahalovat. Nejprve rok svatbě nosila krátký menší šáteček, později přešla k zahalení do rozměrné pleny,“ vysvětluje.
Výstavu lidových krojů v městském muzeu v Bechyni si zájemci si mohou prohlédnout až do března příštího roku.
Související
-
Jihočeské ženy začaly v 19. století zdobit své oděvy rybími šupinami. Nahrazovaly tak drahé korálky
Výšivka rybí šupinou je starodávná technika zdobení textilií, která se používala na konci 19. století v národopisné oblasti Blat. Nezrodila se ale v jihočeském prostředí.
-
Suterén domu betlémářské rodiny Šedinů v Bechyni se o Vánocích vždy mění v muzeum jesliček
Betlémář Libor Šedina a jeho tatínek ve svém domku v Bechyni vystavují vlastnoručně vyřezávané jesličky. Zároveň vzdávají hold všem předchozím generacím betlémářů.
-
Hučí dudy pod Doudleby. Folklórní soubor Doudleban šíří lidové tradice už 80 let
Prožijte chvilku ve společnosti jihočeského folklorního souboru Doudleban, který oslavil 80 let činnosti. Uslyšíte nejen doudlebské písničky a koledy, ale i milé povídání.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ANO bude hledat Babišova nástupce. Bez šéfa ale bude hnutí poloviční, bude-li vůbec existovat, míní Šídlo
-
ŽIVĚ: Česko vede po prvním poločase nad Gibraltarem 1:0, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Zákon o civilní rozvědce vláda nestihne, měla jiné priority. Úřad se tak musí řídit normou z roku 1994
-
Byla tam chemie, která se teď ztratila, říká o kampani Spolu bez Pekarové Adamové politolog Eibl