K letošnímu karlovarskému filmovému festivalu patřil i Popcorn, tedy velký instrumentální hit 70. let

30. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slavnostní zahájení filmového festivalu v Karlových Varech 2021

Dnešní obsah Vlídných tónů inspiroval zahajovací ceremoniál letošního mezinárodního karlovarského filmového festivalu. Ten se sice oproti zvyklostem konal na konci prázdnin, ale vstupní ceremoniál se odehrál opět v režii bratří Cabanů, kteří vytvořili choreografii podnícenou černobílým logem a starším instrumentálním hitem s názvem Popcorn. Tanečníci v diskokostýmech při něm kukuřici vystříleli přímo do hlediště.

Interpret instrumentálního hitu Popcorn Stan Free toho zažil za svůj muzikantský život docela dost. Na svět přišel v roce 1922 v Brooklynu v New Yorku. Získal klasické hudební vzdělání na prestižní Juilliard School, ale už jako dvacetiletý mladík s úspěchem hrál jazz.

Za druhé světové války sloužil v námořnictvu. Po válce se vrátil do New Yorku a po dobu dvaceti let se Stanley Friedland víceméně živil jako jazzový muzikant. Vedl své trio a doprovázel například známou zpěvačku Chris Connor, ale hrál později i s Paulem Simonem a Johnem Denverem.

V 60. letech zahořel Stan Free vášní k elektronické hudbě a byl jedním z průkopníků hry na syntezátor vyvinutý Robertem Moogem. A tomuto instrumentu, samozřejmě ve stále dokonalejší podobě, zůstal věrný až do konce svého života.

Dotyk slávy ovšem zažil pouze v omezeném časovém úseku v 70. letech, kdy pod křídly studiového projektu Hot Butter sbíral po celém světě hitparádové vavříny s již zmiňovanou instrumentálkou s názvem Popcorn.

Už na konci 60. let se skladba zrodila v hlavě německo-amerického průkopníka elektronické hudby a hry na syntezátor Moog Götze Gustava Ksinského, který je znám pod pseudonymem Gershon Kingsley. 

Čtěte také

Velmi výrazná instrumentálka zdomácněla ve světě computerů, ale zazněla třeba v legendárním kresleném seriálu Jen počkej, zajíci, A také se dočkala různých zpracování – natočili ji hvězdný francouzský klávesista Jean-Michel Jarre, německý trumpetista Herb Alpert s kapelou Tijuana Brass a byla dokonce opatřena český textem Zdeňka Rytíře v písničce Jako mandle pražené Jiří Korna, který ji nejenom zpíval, ale také na ni excelentně tancoval.

Popcorn doprovodí v podání studiové formace (nahrávací firmy Musicor) Hot Butter v čele s Stanem Free, jenž zemřel v srpnu před 26 roky, další její snímky ze sedmdesátých let, třeba instrumentální verze hitu Song Sung Blue Neila Diamonda nebo někdejší skandální erotický duet Serge Gainbsourga a Jane Birkin Je t'aime moi non plus.

A na závěr si můžete vychutnat ještě jeden hudební Popcorn, ale úplně jiný. Orchestrálku s tímto názvem autora Raye Johnsona natočil v 50. letech orchestr vedený Američanem italského původu Ralphem Marteriem.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související