Julius Caesar v Egyptě zazní uvnitř barokního divadla do neděle celkem třikrát

19. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Festival barokních umění nabídne další zapomenutou operu

Dobový ohňostroj, sérii koncertů a hlavně světovou premiéru nově objevené opery, to vše nabídne Festival barokních umění v Českém Krumlově.

Pobyt římského císaře Julia Caesara v Egyptě se stal předlohou už mnoha uměleckých, hudebních i literárních děl. Na Festivalu barokních umění v Českém Krumlově ale tento víkend zazní vůbec poprvé nově objevená stejnojmenná opera.

Čtěte také

Částečně jde o známý kus Georga Fridricha Händela, který je ovšem doplněný o árie dalších dvou soudobých skladatelů. Pro světovou premiéru navíc nemůže být vhodnější místo, než jsou kulisy a prostředí barokního divadla českokrumlovského zámku.

Originální dílo Georga Fridricha Händela z roku 1724 je dodnes jednou z nejčastěji hraných barokních oper. Nově uváděný kus, který zazní tady v barokním divadle, je takzvané pasticcio, tedy dílo složené z částí vytvořených různými autory. Pokračuje dramaturg Ondřej Macek, který od cemballa řídí orchestr i celé představení:

„Je to vlastně nové dílo. Při bližším prozkoumání se zjistilo, že jsou tam sice árie z této slavné Händelovy opery, ale jenom část, že jsou tam i árie z jiných Händelových oper i árie od jiných soudobých evropských skladatelů a Händelových kolegů.“

Partituru Ondřej Macek objevil spolu s muzikoložkou Janou Peroutkovou v knihovně v německém Meinigenu. V této podobě se opera prokazatelně hrála pouze jednou, a to v roce 1731 uvnitř vídeňského divadla U Korutanské brány.

Děj se jako v původní verzi odehrává za občanské války v pozdní Římské republice. Reflektuje spory Caesara s Pompeiem a následný Caesarův pobyt v Egyptě. Na scéně vystupuje pěr operních sólistů. V komorním orchestru jsou hráči z tuzemska, i z Polska, Rakouska nebo Německa.

Julius Caesar v Egyptě zazní uvnitř barokního divadla do neděle celkem třikrát, poprvé už v pátek večer od osmnácti hodin. Od sobotních jedenadvaceti hodin pak Letní zámeckou jízdárnu prosvítí tradiční barokní ohňostroj.

Kromě premiéry nově objevené opery nabídne Festival barokních umění také několik dalších koncertů. Například dnes večer začne ve velkém sále bývalého českokrumlovského kláštera vystoupení sólistů Chiary Massiny a Hiroko Huemera s názvem 1732.

Do barokního divadla se vejde zhruba 200 diváků. Podobně jsou na tom kapacitně i další prostory festivalu. Všichni lidé na představenách budou muset mít roušku. Samotného zabezpečení přehlídky kvůli koronaviru se ale organizátory neobávají.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka