Josef Zíma si získal velkou oblibu nejen u posluchačů populární hudby, ale i dechovky
Hlavní postavou Dechovkovinek bude čerstvý devadesátník, zpěvák a herec, který českou dechovku proslavil měrou vrchovatou – Josef Zíma. Rozhlasovou oslavu jeho jubilea zahájíme Šumařinkou, slavnou polkou Karla Vacka, kterou Josef Zíma nahrál s Orchestrem Karla Vacka mladšího.
Josef Zíma se narodil 11. května 1932 v Praze. Po rodičích je ale Jihočech, neboť maminka pocházela z Řípce a tatínek ze Sedlečka u Soběslavi. Josef Zíma vystudoval gymnázium v Praze – Michli a poté už se – při studiu herectví – začal věnovat zpěvu.
Jeho první herecké angažmá bylo v divadle v Benešově, kde působil v letech 1953 až 1955. Pak strávil dva roky v Armádním uměleckém souboru a z něj zamířil do Divadla satiry. Mezi lety 1962 a 1992 byl v angažmá v Městských divadlech pražských.
Současně se věnoval i kariéře pěvecké a v žánru tehdejší populární hudby dosáhl nebývalých úspěchů. Zájemce o tuto část Zímovy umělecké dráhy odkazuji na pořad kolegy Jiřího Kasala Světla ramp. V Dechovkovinkách se budeme samozřejmě věnovat dechovce. Zazní valčík Karla Hašlera Když muzika začne hrát, jedna z raných nahrávek Josefa Zímy v tomto žánru.
Čtěte také
Josef Zíma se dechovce a lidové hudbě začal více věnovat v druhé polovině 60. let. Účinkoval v televizních a rozhlasových pořadech a vystoupil na nesčetném množství zájezdových představení. Obrovskou popularitu mu přineslo konferování televizního pořadu Sejdeme se na Vlachovce v 70. a 80. letech. Josef Zíma si s každou zde účinkující dechovkou také zazpíval. Vše bylo živé, žádný playback. Jednou z kapel, která účinkovala na Vlachovce často, byla Kutilka Zorky Kohoutové. Josef Zíma s ní natočil lidovou polku Spanilé děvčátko.
Ke stovkám nahrávek Josefa Zímy občas přispělo i českobudějovické rozhlasové studio. V 80. letech zde natočil tři písničky s Českou kapelou Zdeňka Růžičky. Jednou z nich je valčík Ady Doška s textem Svatavy Svobodové Zbývá mi přání.
V necelé půlhodince, která je vyhrazena tomuto pořadu, nelze postihnout celou neuvěřitelně obsáhlou uměleckou brázdu Josefa Zímy. Jubilant přes svůj vysoký věk stále natáčí rozhlasové pořady, poskytuje rozhovory a hlavně – baví lidi na svých vystoupeních. Elánu má stále na rozdávání. Přejme mu k devadesátinám, aby to, co má nejradši, mohl dělat ještě dlouho.
Související
-
Viktor Preiss zpívá polku Až já půjdu do nebe, k tomu zazní několik dalších dechovek
Herec Viktor Preiss oslavil nedávno 75. narozeniny. A protože velice rád zpívá lidovky, zahájíme pořad Dechovkovinky polkou Karla Hašlera Až já půjdu do nebe v jeho podání.
-
Písničky k výročí narození skladatele Josefa Poncara i kulatinám zpěváka Jožky Černého
Na březen připadá 120. výročí narození největších dechovkových klasiků – Josefa Poncara, Karla Vacka a Jaromíra Vejvody. Narodili se v období mezi 14. a 28. březnem 1902.
-
Ve věku 99 let zemřel Jan Komenda, který byl nejstarším činným heligonkářem v republice
Dechovkovinky budou částečně oslavné a částečně vzpomínkové, neboť jsme ztratili další dva muzikanty. Nejprve polkou Kuchařinka připomeneme textaře Svatopluka Radešínského.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.