Dechovky, které připomenou Adu Doška, ale také Ludmilu Fukovou a Ladislava Roma

14. duben 2022

Dechovkovinky začnou hudební oslavou jubilea špičkového trumpetisty Vlado Kumpana. Padesátníkem se stal v pondělí 11. dubna. Rodák ze slovenské Skalice spolupracoval s celou řadou špičkových orchestrů – Moravankou, Moravěnkou, Glorií, Žadovjáky a mnoha dalšími.

Vlado Kumpan celkem již natočil téměř padesát cédéček, z toho se svou vlastní virtuózní dechovou kapelou sedmnáct. Na úvod pořadu zazní jeden z novějších snímků – S-Line polka.

V požehnaném věku téměř 96 let zemřela 23. března Ludmila Fuková. Byla manželkou hudebního skladatele Vladimíra Fuky, se kterým žila v Dačicích a po jeho úmrtí pečlivě pečovala o jeho skladatelský odkaz. Byla velmi společenská, ráda zpívala a v rozhlase natočila několik písní, například valčík svého manžela Zachyť tu chvíli.

Deset let uběhlo od úmrtí významného strakonického muzikanta, skladatele a hudebního pedagoga Ladislava Roma. Vychoval řadu špičkových hudebníků a s dechovým orchestrem tehdejší lidové školy umění dosáhl nebývalých úspěchů. Skládal a aranžoval i pro kapelu Čezeta, ze které později vznikla dodnes činná dechovka Nektarka. Na Ladislava Roma vzpomeneme při valčíku Když jsem šel včera zvečera.

Polkou Od Zlivi do Zahájí splníme slib, že uslyšíte více písní od Ady Doška, jehož nedožité pětaosmdesátiny připadly na 9. dubna. V jižních Čechách zřejmě nenajdete dechovou kapelu, která by Doškovy písně neměla v repertoáru. Však jich Ada stihl za svůj poměrně krátký dvaašedesátiletý život složit, či upravit okolo pěti set.

V Dechovkovinkách proto zazní ještě valčík Ten kdo si zpívá v podání Budvarky a orchestrální Starošumavská polka, jak ji nahrála Česká kapela Zdeňka Růžičky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová